Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Jaki cement jest najlepszy?

Odpowiednia mieszanka betonowa ma kluczowe znaczenie dla prawidłowości wykonania i bezpieczeństwa konstrukcji murowanej. Istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego rodzaju i klasy cementu. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej, by móc wybrać optymalne rozwiązanie, które sprawdzi się na placu budowy. Bez odpowiedniego cementu nie byłoby bowiem solidnych fundamentów, bezpiecznych betonowych schodów, czy też trwałego tynku.

cement

Jakie wyróżniamy rodzaje cementu i czym się różnią?

W budownictwie stosuje się wiele rodzajów cementu. Różnią się przede wszystkim składem, a dokładnie zawartością klinkieru portlandzkiego. Czysty cement portlandzki oznaczany jest jako CEM I i składa się właściwie w 100% z klinkieru portlandzkiego. Jest on wykorzystywany do tworzenia konstrukcji żelbetowych – stropów, schodów, belek, słupów. Bardzo popularny są także cement portlandzki wieloskładnikowy oznaczany jako CEM II, czyli wzbogacony o dodatki i używany do zapraw murarskich i tynkarskich, a także wykonywania podkładów betonowych. Poza klinkierem składnikiem takiego cementu jest żużel wielkopiecowy (18-50%), a także w mniejszym stopniu inne dodatki. Jako CEM III określany jest cement hutniczy, który otrzymuje się poprzez zmielenie klinkieru portlandzkiego i granulowanego żużla wielkopiecowego z dodatkiem siarczanu wapniowego. Warto wiedzieć, że ma on wysoką odporność na kwasy humusowe, zatem sprawdza się do wykonania fundamentów. Należy pamiętać, że betony wykonane z takiego cementu wymagają starannej pielęgnacji w okresie twardnienia. Nie nadaje się on do stosowania w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza. Oznaczenie CEM IV ma cement puculanowy, który ma podobne właściwości do hutniczego. Jest wykorzystywany w zaprawach i tynkach, które stosuje się w częściach budynku sąsiadujących z gruntem. Według normy PN-EN 197-1:2012 wyróżniamy jeszcze jeden rodzaj cementu oznaczany jako CEM V, czyli cement wieloskładnikowy.

Odmiany cementów ze względu na dodatek składników nieklinkierowych

Powyższe cztery rodzaje cementu (od CEM II do CEM V) występują w dwóch lub trzech odmianach, które oznaczane są literami A, B, C, w zależności od stopnia zawartości nieklinkierowych składników. CEM II, czyli cement  portlandzki wieloskładnikowy występuje w odmianie A i B. W ramach odmiany A cement zawiera 20% nieklinkierowych składników głównych, a w odmianie B jest 35% takich składników. W przypadku CEM III, czyli cementu hutniczego wyróżniamy trzy odmiany A, B i C z zawartością odpowiednio 65, 80, 95% składników nieklinkierowych głównych. W przypadku CEM IV zawartość takich składowych wynosi 35 lub 55%, a w cemencie wieloskładnikowym – 60 lub 80%.

Jak wybrać najlepszy cement na budowę? Najlepiej skorzystać z oferty hurtowni budowlanej Budinpol z Wrocławia, która oferuje tylko najlepszej jakości cement taki jak: CEM I/ 32,5 R, CEM II/B-M 32,5 R, CEM II/B-V 32,5 R, CEM II/BM(V-LL) 32,5 R, czy CEM II/B-S 32,5 R i suche mieszanki betonowe, które należy wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty