Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Jaki przepis na chudy beton?

Tak naprawdę przepis na klasyczny beton jest naprawdę prosty, bo wystarczy cement, piasek, woda i ewentualnie kruszywo. Jednak istotne znaczenie mają tutaj proporcje. Beton betonowi nierówny i aby uzyskać mieszankę o odpowiedniej wytrzymałości trzeba ściśle trzymać się zaleceń. Jaki jest przepis na chudy beton?

chudy beton

Zastosowanie i przygotowanie betonu konstrukcyjnego C 12/15

Materiały budowlane takie jak beton konstrukcyjny C 12/15 to odpowiednie rozwiązanie do wykonania fundamentów, zarówno ław, słupków, jak i ścian. Taki beton ma zastosowanie także do wykonania nadproży, stropów, płyt czy też wieńców. Istotne znaczenie ma dobranie odpowiednich proporcji cementu, kruszywa, wody i powtarzalność procesu przygotowania każdej partii danego materiału. Beton jest przygotowywany zwykle w betoniarce, taczce, kastrze albo bezpośrednio w wykopie fundamentu. Do tego jest mieszany za pomocą łopaty lub grabek. Beton konstrukcyjny C 12/15 z cementu portlandzkiego CEM I 32,5 ma konsystencję półciekłą i przygotowywany jest z takich składników jak: cement – 275 kg, piasek – 590 kg, żwir – 1377 kg, woda – 165 l. Warto poznać też proporcje składników, jaka przypada na worek o wadze 25 kg. Otóż jest to: cement – 25 kg (19 l.), piasek – 54 kg (34 l.), żwir – 125 kg (74 l.), woda 15 l. Istotne znaczenie ma kolejność dozowania składników. Do piasku dodawany jest cement, a następnie po uzyskaniu jednolitej mieszanki dodawany jest także żwir. Sucha mieszanka uzupełniana jest o odpowiednią ilość wody i dokładnie mieszana. Nie należy zmieniać proporcji w celu poprawienia upłynnienia mieszanki betonowej. Trzeba również zadbać o odpowiedni czas mieszania, który powinien wynosić nie więcej niż kilka minut, aby nie doszło do rozdzielenia się składników.

Jak przygotować beton chudy C 8/10 i jakie jest jego zastosowanie?

Beton chudy C 8/10 stosuje się jako podkład do fundamentów, szlichtę do podłogi czy też warstwę dociskowa w tarasach. Ma konsystencję „mokrej ziemi”. Na 1 m3 chudego betonu powinno przypadać: 160 kg cementu, 2200 kg piasku oraz 75 l wody. Z kolei na 1 worek 25 kg niezbędne są składniki w następujących proporcjach: cement – 25 kg, piasek 344 kg (211 l), woda – 11 l. Różne mieszanki betonowe oferuje nasza hurtownia budowlana Budinpol z Wrocławia. Polecamy skorzystać z usług naszych profesjonalistów, którzy mogą doradzić najlepsze rozwiązanie.

Sprawdź, jaki cement jest najlepszy!

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty