Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

 Wymiana okna dachowego – jak zrobić to łatwo i sprawnie

Chciałbyś wymienić okno dachowe lub przygotowujesz się do jego wymiany? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym udowadniamy, że wymiana okien dachowych nie musi oznaczać rewolucji i generalnego remontu.

wymiana okien dachowych

Dlaczego warto wymienić okno dachowe?

Okna dachowe w polskich domach montowane są już od ponad 30 lat. Zyskały na popularności przede wszystkim ze względu na odpowiednie doświetlenie pomieszczeń oraz dopływ świeżego powietrza, co znacząco podnosi komfort mieszkania na poddaszu. Jednak z biegiem lat nawet najlepsze okna dachowe ulegają zużyciu i wymagają wymiany.

Okna dachowe zamontowane kilkadziesiąt lat temu produkowane były w zupełnie w innych technologiach, z innych, gorszych materiałów niż obecnie, dlatego też bardzo często nie spełniają wymogów i norm termoizolacyjnych, co może się objawiać np. poprzez nieszczelności lub tzw. „wianie od okna”.

Ma to ogromny wpływ na „uciekanie ciepła” przez okna dachowe, a w konsekwencji na koszty energii, która potrzebna jest do ogrzania pomieszczenia na poddaszu.

Innym i kolejnym aspektem jest zdrowie domowników. Niekiedy ramy starych okien dachowych z powodu np. nieprawidłowego montażu lub eksploatacji, są zawilgocone lub zapleśniałe, co może w długiej perspektywie niekorzystnie wpływać na zdrowie domowników.

 

Jak przeprowadzić wymianę okna dachowego?

Wielu właścicieli domów odkłada wymianę okien dachowych głównie z powodu strachu, że cały proces jest bardzo skomplikowany i będzie się wiązał z grubym i kosztownym remontem. Nic bardziej mylnego! Wymiana okien dachowych na nowe wcale nie musi wiązać się z koniecznością naruszania wnęki okiennej i związanych z tym ogromnych prac budowlanych. Stare okna można wymienić na okna o tych samych rozmiarach, unikając prac remontowych prowadzonych na całym poddaszu.

Istnieją trzy sposoby na wymianę okien:

Montaż okna z zachowaniem wnęki, częściowym zachowaniem wnęki lub okna razem z nową wnęką – bez względu na to, który sposób wybierzesz, wszystkie prace związane z wymianą pojedynczego okna zakończą się w ciągu jednego dnia roboczego. Żeby jednak każdy etap prac był wykonany nie tylko szybko, ale też poprawnie, zatrudnij sprawdzonych montażystów i dekarzy. A także wybierz nowoczesne okna, zestawy izolacyjne i odpowiednie akcesoria okienne. Wszystkie potrzebne materiały znajdziesz w naszej hurtowni budowlanej we Wrocławiu, Psarach i w Kłodzku, gdzie nasi eksperci pomogą dobrać Ci wszystkie parametry.

Zalety wymiany okien dachowych

Wymiana okien starej generacji na nowe niesie za sobą korzyści, które nie zawsze widać od razu:

  • Lepsze parametry termoizolacyjne
  • Poprawa estetyki poddasza
  • Możliwość stworzenia inteligentnego domu

okna dachowe

Jak wybrać nowe okno dachowe?

Zobacz pięć najważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze nowych okien dachowych.

Odpowiednia ilość światła dziennego.

Aby zapewnić maksymalną ilość światła dziennego, przeszklenie w pomieszczeniu powinno odpowiadać minimum 1/8. Przy wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na jego energooszczędność i termoizolacyjność okna dachowego, ponieważ ten parametr ma znaczenie, jeśli zależy nam na obniżeniu zużycia energii, a tym samym rachunków za ogrzewanie. Im niższy jest współczynnik przenikania ciepła, tym za bardziej energooszczędne możemy uznać okno.

Sposób otwierania.

Dla przykładu okna dachowe VELUX, które można kupić w naszej hurtowni budowlanej, są dostępne w trzech różnych wariantach otwierania: u góry, od dołu, klapowo-obrotowe lub sterowane elektrycznie. Każdy z z nich odpowiada innym potrzebom. Wszystko zależy od wysokości ścianki kolankowej i miejsca, w którym mają zostać zamontowane nowe okna dachowe.

Pakiet szybowy

Okna dachowe VELUX w linii Standard i Standard Plus są wyposażone w energooszczędny pakiet 3-szybowy. Dzięki czemu wysokiej jakości rozwiązania są dostępne dla szerokiego grona klientów.

Wykończenie powierzchni okien

W zależności od potrzeb możesz wybrać naturalne drewno lub drewno pokryte poliuretanem malowanym na biało, który jest wodoodporny i nie wymaga konserwacji. Każde z nich sprawdzi się w innym pomieszczeniu.

Rolety i przesłony zewnętrzne.

Zamontuj rolety zaciemniające, markizy lub rolety zewnętrzne, aby dodatkowo podnieść funkcjonalność nowego okna dachowego. Niezależnie od tego, czy chcesz dobrze się wyspać, czy osłonić przed promieniami słońca, rolety to idealne wyposażenie nowego okna dachowego.

Zobacz również: Montaż okien dachowych – na co zwrócić uwagę.

 

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty