Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Niezbędne akcesoria do okien dachowych

Montaż okien dachowych w pomieszczeniach na poddaszu to rewelacyjny pomysł na doświetlenie pomieszczenia i zapewnienie sobie światła dziennego i słonecznego przez dłuższy czas. Jest to szczególnie ważne, gdy na poddaszu mamy zlokalizowany salon, gabinet lub pokój dziecięcy. Te pomieszczenia w szczególności wymagają światła dziennego oraz odpowiedniej wentylacji.

Jednak sam montaż okna dachowego na poddaszu nie zapewnia nam 100% komfortu użytkowania. Niestety wpływ warunków pogodowych i atmosferycznych takich jak nadmierne nasłonecznienie, wiatr, deszcz czy śnieg mogą być uciążliwe. W takich przypadkach z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju akcesoria do okien dachowych, do których można zaliczyć np. rolety wewnętrzne, rolety zewnętrzne, markizy, czujniki deszczu i systemy automatycznego zamykania.

Akcesoria do okien dachowych zazwyczaj oferowane są przez producentów konkretnych okien dachowych, dlatego zaleca się, aby markiza czy roleta dachowa pochodziła od producenta okna dachowego. Mamy wtedy gwarancję, że całość będzie pasować do siebie.

Podczas wyboru akcesoriów do okien dachowych pojawiają się czasami pytania, które zadają nam inwestorzy. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Czy akcesoria do okien dachowych można dokupić po zamontowaniu okien?

Okna dachowe renomowanych firm posiadają w ofercie całą masę różnego rodzaju akcesoriów. Nie ma potrzeby zakupu akcesoriów dachowych wraz z oknami. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jakie konkretnie akcesoria będą nam potrzebne. W miarę jak nasze potrzeby się skonkretyzują, będzie można zakupić potrzebne akcesoria do okien dachowych. Wystarczy posłużyć się „tabliczką znamionową” umieszczoną zwykle na ramie okna określającej typ oraz rozmiar okna, aby precyzyjnie dobrać akcesoria. Przy odrobinie sprawności manualnej montaż akcesoriów dachowych można przeprowadzić samemu.

Czy markiza do okna dachowego zapobiega nagrzewaniu się pomieszczenia?

Zwykłe markizy manualne zapobiegają przedostawaniu się promieni słonecznych do pomieszczenia, co przekłada się na obniżenie temperatury w pomieszczeniu z oknem wyposażonym w markizę. Nie należy jednak zapominać, że wpływ na wartość temperatury w pomieszczeniu na poddaszu ma nie tylko okno dachowe, ale również zwykła stolarka otworowa, wentylacja pomieszczeń oraz odpowiednia izolacja skosów. Wyjątkowo dobrze sprawdzają się na oknach połaciowych zewnętrzne rolety sterowane elektrycznie, zapewniające nie tylko 100% zaciemnienie, ale również zabezpieczenie przed wiatrem oraz deszczem. Koszt takiej rolety to wydatek kilku tysięcy złotych.

Jak używać rolety zewnętrznej w oknie dachowym podczas zimy?

Nie ma przeciwskazań na użytkowanie rolet zewnętrznych do okien dachowych w zimie. Jednakże w przypadku występujących okresowo gołoledzi rolety zewnętrzne mogą być oblodzone, wtedy zabezpieczenia użyte w mechanizmie sterowania otwieraniem i zamykaniem rolety nie pozwolą włączyć lub wyłączyć rolety. Często jedynym sposobem na otwieranie/zamykanie rolety jest uchylenie okna i „wymiana powietrza” pod roletą.

Czy zamontowane okna dachowych można przerobić na sterowane elektrycznie?

Wiodący producenci okien dachowych oferują niezbędne akcesoria takie jak siłowniki, piloty i sterowniki, które dają możliwość zamontowania osprzętu sterowania elektrycznego do okna dachowego. Warunkiem jednak powodzenia takiego montażu jest przede wszystkim doprowadzenie zasilania w okolicę okna dachowego. Na rynku dostępne są rolety zewnętrzne solarne wyposażone w zintegrowany akumulator, które nie wymagają podłączania zasilania. Zwykle ogniwo starcza na kilkanaście cykli otwierania/zamykania w warunkach zupełnej ciemności, a w zwykły dzień, nawet niezbyt słoneczny, znowu podlegają ładowaniu.

Jak dobrać akcesoria do „starych” okien dachowych?

Jak już wspominano powyżej, akcesoria do okien dachowych powinny być dobierane do konkretnego typu okna danego producenta. Dotyczy to również starszych okien dachowych, zamontowanych jakiś czas temu. W tym celu należy odnaleźć tabliczkę znamionową i spisać typ okna, a następnie z tymi informacjami udać się do punktu sprzedaży okien dachowych. W sprawdzonych hurtowniach budowlanych sprzedawca dobierze odpowiednie akcesoria do okna dachowego.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty