Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Błędy w nakładaniu tynku mineralnego. Jak ich uniknąć?

Wybór izolacji termicznej, systemu dociepleń oraz rodzaj tynku zewnętrznego, to jedne z wielu decyzji przed którymi staje inwestor wykańczając swój nowo wybudowany dom. W przypadku tynków zewnętrznych największym uznaniem cieszą się tynki cienkowarstwowe, wśród których najpopularniejsze są tynki akrylowe i tynki mineralne.

błędy w nakładaniu tynku mineralnego

Tynk mineralny jest mieszanką piasków kwarcowych i dolomitowych, dodatków mineralnych, wapna, a także cementu, który w tym przypadku stanowi spoiwo. Podstawową tynku mineralnego jest bardzo wysoka przepuszczalność pary, która pozwala na nanoszenie go, zarówno na styropian, a także na wełnę mineralną. Mimo popularności stosowania tynku mineralnego bardzo często zdarza się, że po nałożeniu tynku na ścianie widoczne są łączenia poszczególnych etapów nakładania.

Jedną z przyczyną widocznych połączeń kolejnych warstw tynku na ścianie są błędy ekipy wykonawczej, niestosowanie się do procesu technologicznego i zaleceń producenta tynku zewnętrznego. Widoczne łączenia na tynku mineralnym mogą być spowodowane np.

  • przerwami przy nakładaniu kolejnych części tynku, co wynika ze złej organizacji placu budowy i zbyt małej ilości pracowników;
  • pozostawianiem ominiętych miejsc „na później” bez tzw. „odcięcia”;
  • źle rozstawionym rusztowaniem, np. za blisko ściany, co uniemożliwia swobodną obróbkę tynku;
  • zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturą;
  • przeciągami, które powodują powierzchniowe przysychanie warstwy tynkarskiej z surowym zamkniętym środkiem.

Ponadto każda ingerencja w skład chemiczny zaprawy tynkarskiej np. jej rozrzedzanie czy też odciąganie cieczy zarobowej, powoduje nieodwracalne zmiany w obróbce tynku.

Do powstania widocznych łączeń na tynku zewnętrznym wystarczy, aby zaistniał tylko jeden z wyżej wymienionych czynników. Naprawa takiej ściany jest oczywiście możliwa, ale wymaga wyczyszczenia i przeszpachlowania zaprawą klejową, a następnie ponownego wytynkowania, tym razem z zastosowaniem reżimu technologicznego. Ściany, które są mocno eksponowane należy osłonić, np. specjalną siatką elewacyjną, przed nadmiernym nagrzewaniem i owiewaniem.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty