Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Fotowoltaika – komu powierzyć montaż?

W Polsce przyjęło się, że montażu fotowoltaiki na dachu dokonują instalatorzy, jednak jest to zadanie, które znacznie lepiej powierzyć doświadczonemu dekarzowi. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że podczas montażu paneli dach nie zostanie zniszczony. 

fotowoltaika

Montaż solarów na dachu wymaga odpowiedniej wiedzy na temat konstrukcji dachu i budowy całej przegrody dachowej. Sposobów montażu kolektorów słonecznych jest kilka. Do najbardziej popularnych należy montaż nad połacią na uniwersalnych wspornikach, który wymaga nie tylko odpowiedniego zamontowania wsporników do łat, ale również stosownego docięcia dachówekJeżeli zrobi to dekarz z odpowiednim doświadczeniem, dachówka na pewno nie pęknie przy pierwszym mrozie, jeżeli natomiast zrobi to ktoś nie znający techniki cięcia, już takiej pewności nie mamy – mówi Marek Teda z firmy DACHMAR uczestnik programu SuperDekarz. Aby uniknąć docinania dachówek, można użyć dachówek systemowych, które znacznie ułatwią montaż. W tym przypadku kolektory słoneczne zamontowane zostają na specjalnych dachówkach montażowych idealnie dopasowanych wizualnie i kolorystycznie do dachówek.

Trzecim sposobem montażu jest montaż paneli fotowoltaicznych w połaci dachowej. Tutaj doświadczenie dekarza jest niezbędne, bo obróbka dekarska jest nieunikniona i chodzi nie tylko o odpowiednie uszczelnienie styku kolektora z pokryciem, ale również o docięcie dachówek, które zwykle w takim przypadku jest konieczne.

Po zamontowaniu kolektorów na dachu, kolejnym etapem jest przeprowadzenie przewodów przez połać dachową. To zadanie również powinien wykonać dekarz, który zadba o zachowanie szczelności takich warstw pokrycia jak membrana dachowa czy ocieplenie dachu. Wszelkie błędy popełnione na tym etapie mogą skutkować zawilgoceniem warstwy ocieplenia, a w konsekwencji brakiem odpowiedniej izolacji, pleśnią i w najgorszym wypadku kosztownym remontem dachu.

Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy, warto powierzyć pracę na dachu osobie, która posiada odpowiednie kwalifikacje. Wszelkie błędy popełnione podczas montażu kolektorów mogą być bardzo kosztowne dla inwestora.  Decydując się na montaż kolektorów firmy BMI Braas, warto wiedzieć, że wraz z wysokiej jakości produktem dekarze otrzymują wparcie techniczne, możliwość uczestniczenia w specjalistycznych szkoleniach oraz niezbędną pomoc merytoryczną pozwalającą na bezpieczny montaż kolektora. Wsparcie techniczne jest bardzo ważne, bo mamy świadomość, że dla wielu dekarzy montaż kolektorów jest nowością. Na szkoleniach mogą się przekonać, że montaż kolektorów nieco podobny jest do montażu okna dachowego czy też systemu przeciwśniegowego, więc nie powinien sprawiać dekarzom problemów – mówi Łukasz Grzywacz Manager Produktu Systemy Solarne w firmie BMI Braas.

Jeżeli myślimy o montażu kolektorów słonecznych, warto się pośpieszyć, by skorzystać z dotacji, które znacznie obniżą koszt inwestycji. W związku ze stale rosnącymi cenami ogrzewania metodami konwencjonalnymi, warto zainwestować w źródło alternatywne. Bo chociaż ciężko w tym przypadku zmierzyć próg opłacalności, na ekologii i fotowoltaice w ostatecznym rozliczeniu na pewno nie stracimy. Po pierwsze przyczynimy się do ochrony środowiska naturalnego zmniejszając emisję szkodliwych związków, a po drugie, co chyba najistotniejsze w Polsce, w znaczący sposób obniżymy koszty comiesięcznych wydatków.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty