Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Kiedy termoizolacja dachu zawodzi?

Kiedy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, a na naszym poddaszu panuje arktyczna atmosfera, zaczynamy się zastanawiać, czy nasz dom został właściwie zbudowany. Niestety, większość błędów popełnionych na etapie budowy – szczególnie dotyczących właściwej termoizolacji – jest trudnych do zniwelowania. Dlatego warto o to zadbać, zanim przez dach zaczną uciekać ciepło i pieniądze.

izolacja dachu

O tym, że na dachu nie warto oszczędzać na pewno przekonamy się zimą, kiedy zaoszczędzone na budowie pieniądze pochłonie ogrzewanie.  Za niski poziom termoizolacji odpowiadają dwa czynniki – materiał izolacyjny (wełna mineralna lub wełna szklana) i pokrycie dachowe. Aby termoizolacja spełniała swoje funkcje, musi być także starannie zabezpieczona przed działaniem wilgoci. Jeżeli podczas budowy będziemy korzystać z materiałów niskiej jakości nieznanego pochodzenia ryzykujemy, że przebywanie na poddaszu zimą będzie niekomfortowe. Możemy je oczywiście bardziej dogrzewać, montując dodatkowe urządzenia cieplne, jak kaloryfery czy piecyk, tyle, że wtedy straty energii i koszty będę ogromne – mówi Bogdan Kalinowski. Superdekarz.

Jakie pokrycie wybrać na dach?

Wybierając pokrycie dachowe, warto mieć na uwadze jego właściwości termoizolacyjne. Dachówka ceramiczna oraz dachówka betonowa mają znacznie lepszą zdolność zatrzymywania ciepła niż np. blacha i blachodachówka. Ciężkie pokrycia dachowe lepiej izolują, dlatego zimą przez pokrycie dachowe będzie uciekać mniej ciepła, a latem poddasze nie będzie się nagrzewać w tak dużym stopniu jak przy zastosowaniu pokryć z blachy. Ważne jest również zabezpieczenie warstwy ocieplenia membraną dachową. Jeżeli wełna mineralna lub wełna szklana nie będzie odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią, zmniejszą się jej parametry termoizolacyjne.

Wykwalifikowana ekipa dekarska

Pamiętajmy, że tylko dach zbudowany zgodnie ze sztuką dekarską i zaleceniami producentów, będzie w pełni wykorzystywał potencjał i parametry materiałów budowlanych. Jeżeli będziemy chcieli za wszelką cenę zaoszczędzić na fachowcach, może się okazać, że później stracimy czas i pieniądze na poprawki bądź remonty. Ponadto powierzając budowę dachu niewykwalifikowanym dekarzom ryzykujemy, że materiał nie będzie zamontowany w oparciu o zalecenia producenta, a to z kolei może doprowadzić do utraty gwarancji.

W wyborze fachowca może pomóc wyszukiwarka dekarzy na stronie programu branżowego SuperDEKARZ. Firmy biorące udział w programie mają dostęp do fachowych szkoleń oraz stały kontakt z doradcami technicznymi firmy BRAAS, dzięki czemu inwestorzy zyskają pewność, że dach powierzony SuperDEKARZOM będzie wykonany z zastosowaniem najlepszych materiałów i najnowszej technologii.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty