Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Jak prawidłowo przeprowadzić montaż zamocowań lekkich?

Montaż w oparciu o zamocowanie lekkie może być przeprowadzony zarówno przez profesjonalistę, jak i przez okazjonalnego majsterkowicza. Jednak przed przystąpieniem do pracy, każdy powinien rozważyć dwa kluczowe aspekty: materiał ściany i obciążenie, jakim mocowanie będzie poddane. Od tego zależy dobór optymalnych produktów i techniki montażowej, a w efekcie bezpieczeństwo i sukces montażu. Podpowiadamy, jak się przygotować do montażu i gdzie szukać wsparcia.

zamocowania rawlplug

Czynniki wpływające na udany montaż zamocowań

W pierwszej kolejności należy zidentyfikować rodzaj materiału, z jakiego wykonano podłoże, gdyż każdy ma odmienne właściwości, m.in. inaczej wygląda rozpór kołka w pustkach, gdzie musi on skręcić się lub otworzyć, a inaczej w podłożach pełnych. Stąd różne wymagania względem narzędzi oraz technik mocowania. Dla przykładu do montażu w suficie zawsze lepiej zastosować mocniejszy kołek. Przeważnie jest w nim beton, więc jeśli chcemy zamocować np. huśtawkę, warto byłoby się pokusić o kołki ramowe (jeśli użytkownikiem będzie dziecko) lub zamocowanie mechaniczne (w przypadku większych obciążeń). Z tym z kolei wiąże się drugi istotny czynnik, którym jest obciążenie jakiemu będzie poddane mocowanie.

Wybór właściwego zamocowania – a więc także jego długości i średnicy – zależy od ciężaru elementu mocowanego.Do wielu mocowań wystarczą nam uniwersalne kołki rozporowe. Sprawdzą się zarówno w montażu oświetlenia, jak i szafek ściennych, uchwytów TV, elementów wyposażenia łazienki, a nawet instalacji elektrycznych. Co więcej, można je z powodzeniem stosować na zewnątrz budynków, np. do montażu skrzynek na listy czy pojemników na prasę. Jednak w przypadku większych obciążeń warto postawić na rozwiązania takie jak kotwy rozporowe. Pełną gamą rozwiązań dedykowanych do każdego podłoża dysponuje marka Rawlplug, lider w sektorze zamocowań.

Jakich narzędzi potrzebujemy do prawidłowego montażu?

Przy montażu w ścianach z cegły pełnej, cegły otworowej, gazobetonu lub płycie gipsowo-kartonowej, zwykła wiertarko-wkrętarka lub wiertarka z odpowiednim wiertłem będzie wystarczająca. Jednak ważne jest, aby wyłączyć funkcję udaru w przypadku delikatnych podłoży. Uderzenia mogą spowodować uszkodzenie tych materiałów.

W przypadku montażu w betonie, będzie konieczne użycie wiertarki z funkcją udaru i odpowiedniego wiertła do betonu. Wiertło do betonu jest specjalnie zaprojektowane, aby skrawać twardy materiał i przenosić uderzenia udarowe na podłoże, co umożliwia skuteczne wiercenie otworów w betonie.

Istnieją takie rodzaje zamocowań, które nie wymagają użycia elektronarzędzi. Jednym z przykładów są śruby Molly lub łączniki metalowe, które są używane do montażu w płytach kartonowo-gipsowych. Do ich montażu stosuje się jedynie młotek lub śrubokręt.

Jak właściwie dobrać wiertło?

Wybór odpowiedniego wiertła to kluczowy krok przy montażu. Wiertło musi być dobrane do rozmiaru mocowania, aby otwór był odpowiednio dopasowany. Chcąc użyć kołka montażowego lub ramowego o średnicy 10 mm, należy wywiercić otwór o średnicy 10 mm. Otwór nie powinien być większy od kołka, ale są od tego odstępstwa jak w przypadku specjalnych kołków rozkładanych z parasolką do montażu w pustych przestrzeniach. Po wierceniu warto oczyścić otwór z pyłu i resztek materiału. Można to zrobić za pomocą pompki, wyciora lub odsysając pył odkurzaczem. Czysty otwór pozwoli na lepsze dopasowanie i trwałość montażu.

Na co zwrócić uwagę podczas montażu i jakich błędów unikać?

Korzystając z kołków uniwersalnych, warto wiedzieć, że jeżeli jest on mocowany w podłożu pełnym (beton, cegła pełna, bloczki silikatowe), możemy uznać, że wkręt jest dobrze osadzony, jeśli po wkręceniu w koszulkę jest z nią zrównany. W przypadku materiałów otworowych, takich jak cegła dziurawka czy płyta gipsowo-kartonowa, istnieje konieczność dokręcenia kołka poprzez przetrzymanie go wiertarką przez 2-3 sekundy. Umożliwi to ściągnięcie koszulki kołka i rozłożenie jej w pustych przestrzeniach.

W sytuacji, gdy otwór jest za duży lub ukruszy się, można sięgnąć po specjalne kołki, które rozpierają się od strony wejścia do otworu w podłożu (a nie od końca dna nawierconego otworu, jak ma to miejsce w większości kołków dostępnych na rynku). Rozpór od wejścia otworu pozwala też na łatwą weryfikację optyczną mocowania – nawet laik jest w stanie ocenić czy osiągnięto już odpowiedni rozpór, czy trzeba jeszcze dokręcić wkręt.

Dobór właściwego mocowania to nie problem

Chcąc ułatwić konsumentom wybór właściwego zamocowania, producenci umieszczają na opakowaniach informacje, do jakiego rodzaju podłoża dedykowane jest dane mocowanie. Często stosują też kody kolorystyczne, oznaczając różne zamocowania do danego podłoża jednym kolorem. Warto jednak zachować czujność, ponieważ nie jest to ustandaryzowane i może się zdarzyć, że bardzo zbliżone do siebie kolory u dwóch różnych producentów oznaczają zamocowania do zupełnie innych podłoży.

Jak określić materiał podłoża i wybrać odpowiednie zamocowanie? We współczesnym budownictwie, w ścianach nośnych zazwyczaj spotykany jest żelbeton, natomiast w ścianach działowych – gazobeton (porotherm). Jeśli jednak budynek jest starszy i nie wiemy, z czego zostały wzniesione ściany, najlepiej zastosować kołki uniwersalne. Ich budowa pozwala na dostosowanie się do materiału podłoża: skręcają się w pustkach, a rozprężają się w podłożach pełnych.

Co zrobić, gdy dalej wahasz się, jakich technik montażowych użyć?

Jeśli dalej mamy wątpliwości w kwestii dobrania właściwych produktów oraz technik mocowania, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy marki Rawlplug. Dysponuje ona specjalistami świadczącymi fachowe usługi doradcze oraz prowadzącymi szkolenia teoretyczne i praktyczne, podczas których dzielą się know-how i doświadczeniem, szkoląc ich uczestników na ekspertów montażu.

Rawlplug to też nowatorskie i darmowe aplikacje takie jak EasyFix czy Selektor Produktów. Pierwsza z nich pozwala na wykonanie obliczeń w czasie rzeczywistym, co daje użytkownikowi nieograniczone możliwości dostosowania zamocowań i elementów mocowanych do realnych potrzeb w danym momencie. Druga to narzędzie wspierające właściwy dobór produktów m.in. poprzez możliwość przeglądania pełnego portfolio produktów z użyciem konkretnych filtrów takich jak podłoże czy zastosowanie.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty