Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Kotwy chemiczne Rawlplug – trwałość na lata

Marka Rawlplug, lider w dziedzinie zamocowań, znowu umacnia swoją przewagę na rynku. Europejskie Oceny Techniczne potwierdziły, że żywotność kotew chemicznych Rawlplug wynosi aż do 100 lat! To rewolucyjne odkrycie, które zmienia sposób, w jaki postrzegamy trwałość i niezawodność kotew chemicznych.

kotwy chemiczne Rawlplug

Co to są kotwy chemiczne i dlaczego warto je stosować?

Kotwy chemiczne, zwane także żywicami bądź kotwami wklejanymi, to rozwiązania stosowane w budownictwie do mocowania elementów konstrukcyjnych w betonie i – w wybranych przypadkach również w innych materiałach budowlanych. Kotwy te są odpowiednie do montażu prętów gwintowanych, zbrojeniowych oraz tulejek z gwintem wewnętrznym. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość aplikacji, wysoka nośność i szczelność mocowania. Ponadto, dzięki adhezji między łącznikiem a żywicą oraz żywicą a podłożem, kotwa chemiczna przenosi obciążenia na podłoże bez powstawania naprężeń w punkcie kotwienia. Oznacza to, że możemy być pewni stabilności mocowania, nawet w trudnych warunkach.

Gwarancja stabilnego mocowania

Kotwy chemiczne Rawlplug sprawdzają się doskonale w podłożach nowych jak również w zniszczonych i słabych, co jest często spotykane na placach budowy. Mogą być także stosowane blisko krawędzi i w przypadku niedużych odstępów między punktami mocowania. Warto podkreślić, że kotwy chemiczne zapewniają szczelność mocowania, co czyni je idealnym rozwiązaniem do stosowania na zewnątrz. Żywica dokładnie wypełnia otwór, dzięki czemu wilgoć nie przedostaje się do podłoża, a kotwa pozostaje niezawodna przez długie lata.

Jednym z istotnych atutów kotew wklejanych Rawlplug jest możliwość stosowania ich w różnych, także skrajnych, temperaturach. Dzięki nowym technologiom, kotwy mogą być aplikowane w temperaturach poniżej 0°C. Wersje standardowe żywic R-KER-II i R-KEM-II mogą być używane nawet od -5°C, a wersje zimowe tych żywic działają w temperaturach do -20°C. Natomiast letnia wersja żywicy hybrydowej R-KER-II może być stosowana w temperaturze do +40°C.

Europejskie Oceny Techniczne dla kotew wklejanych Rawlplug

Europejska Ocena Techniczna (ETA) to potwierdzenie spełniania przez produkt wszelkich wymagań Unii Europejskiej w zakresie jego zastosowań z uwzględnieniem wymagań wobec obiektów, w których kotwy zostały użyte. Nowelizacja i wdrożenie EAD 330499-01-0601 dla „łączników wklejanych do stosowania w betonie” dało formalne potwierdzenie właściwości kotew chemicznych Rawlplug. Certyfikacji podlegają całe systemy żywic – dla gwarancji bezpiecznej aplikacji wszystkie elementy (żywice, pręty, tuleje itd..) powinny pochodzić z tego samego systemu.

Europejskie Oceny Techniczne potwierdzają również, że kotwy chemiczne Rawlplug mogą wytrzymać nawet 100 lat, bez utraty swojej wydajności. To oznacza, że są idealnym rozwiązaniem do zastosowania w najbardziej wymagających aplikacjach, gdzie liczy się trwałość i niezawodność. Dzięki kotwom chemicznym Rawlplug możemy mieć pewność, że nasze konstrukcje pozostaną stabilne i bezpieczne przez długie lata.

Kotwy chemiczne Rawlplug o żywotności do 100 lat

R-KEX-II (stosowana z: prętami gwintowanymi, zbrojeniowymi i tulejami) – najsilniejsza żywica epoksydowa Rawlplug, która niezależnie od temperatury otoczenia i betonu zachowuje wysoką wytrzymałość.

 • Do stosowania w betonie spękanym i niespękanym, zarówno suchym jak i mokrym.
 • Kategoria sejsmiczna C1 i C2.
 • Możliwość wklejania prętów zbrojeniowych jako zbrojenie konstrukcyjne do głębokości 2,5 m.

R-KER-II (stosowana z: prętami gwintowanymi, zbrojeniowymi i tulejami) – wszechstronna żywica hybrydowa do wysokich obciążeń w betonie spękanym i niespękanym.

 • Brak czyszczenia otworu przy korzystaniu z wiertła rurowego Dustlessdrill.
 • Możliwość wklejania prętów zbrojeniowych jako zbrojenie konstrukcyjne do głębokości 1,5 m.
 • Testy w warunkach pożarowych potwierdzają odporność ogniową do R120.
 • Kategoria sejsmiczna C1.

R-KEM-II (stosowana z: prętami gwintowanymi) – najbardziej uniwersalna żywica poliestrowa bez styrenu, nadaje się do aplikacji w betonie niespękanym oraz podłożach murowych. Najbardziej uniwersalna kotwa chemiczna Rawlplug o szerokim zastosowaniu.

 • Produkt certyfikowany do betonu i podłoży murowych – pełnych i otworowych.
 • Łatwe i bezpieczne dozowanie dzięki opatentowanemu systemowi samootwierania.

Program Rawlplug Easy Fix i kalkulator żywic

Rawlplug oferuje program Easy Fix, który umożliwia wybór okresu użytkowania kotwy, czy to 50 czy 100 lat. Dla projektantów to ogromna zaleta, pozwalająca dostosować rozwiązania do indywidualnych potrzeb. Z myślą o inwestorach i wykonawcach, na desktop i jako aplikację mobilną, udostępniono Kalkulator Żywic, który pomaga obliczyć zużycie żywicy i odpowiednio zaplanować zakupy. Dzięki temu unikniemy marnowania materiału i oszczędzimy na kosztach.

Kotwy chemiczne Rawlplug to niezawodne i trwałe rozwiązania do mocowania elementów konstrukcyjnych. Dzięki Europejskim Ocenom Technicznym, możemy mieć pewność, że są one bezpieczne i skuteczne. Wytrzymałość na 100 lat to rewolucyjne osiągnięcie oraz gwarancja wieloletniej trwałości kotew wklejanych Rawlplug.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

  Zobacz także

  Budinpol

  Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty