Branża budowlana przechodzi stagnację wywołaną przez niestabilną sytuację ekonomiczną i gospodarczą zarówno w Polsce, jak i całej zjednoczonej Europie. Przekłada się to oczywiście na obniżenie popytu na materiały budowlane, a mimo to ich ceny w dalszym ciągu wykazują tendencję wzrostową. Co jest tego przyczyną? Czy i kiedy nastąpi spadek cen materiałów budowlanych? W jaki sposób chronić się przed wysokimi cenami materiałów budowlanych?
Cieszyć może fakt, że ceny materiałów budowlanych odnotowane w marcu bieżącego roku nie uległy istotnym zmianom w stosunku do miesiąca poprzedniego, jednak nie należy tego traktować, jako trendu stałego. Wszystkie analizy dominujących podmiotów badawczych wskazują raczej na kolejne wzrosty, które uzasadnione są sytuacją gospodarczą nie tylko w Polsce, lecz także w całej zjednoczonej Unii.
*Dane uzyskane za pośrednictwem Grupy PSB Handel S.A.
Z powyższego wynika, że ceny materiałów budowlanych w okresie od stycznia do marca 2023 roku wzrosły w porównaniu z analogicznymi odnotowanymi rok wcześniej o 14%. Tendencję zniżkową zanotowano jedynie w kontekście stali, płyt OSB oraz drewna.
Są to oczywiście wskaźniki uśrednione. Ich wysokość uzależniona jest od lokalizacji geograficznej producenta, dystrybutora oraz wielkości zgromadzonych zapasów, jednak różnice poszczególnych cen nie są znaczące, co daje obiektywny wgląd w sytuację panującą w tym segmencie gospodarki.
Paradoksalnie stosunkowo niski popyt na materiały budowlane spowodowany wstrzymaniem wielu inwestycji nie spowodował oczekiwanego spadku cen. Pozytywnych rezultatów nie przyniosło też ograniczenie mocy produkcyjnych. Cóż zatem stoi za systematycznym wzrostem ogólnych kosztów ponoszonych przez deweloperów i firmy remontowo – budowlane?
Ekspert z naszej hurtowni budowlanej Budinpol we Wrocławiu, Ireneusz Garwoliński w wywiadzie dla Fakty TVN, słusznie zauważa, iż przyczyn tego zjawiska należy upatrywać w niestabilnej sytuacji rynku energetycznego oraz problemach z dostępem do niezbędnych surowców. W efekcie wyniki sprzedażowe dotyczące poszczególnych grup towarów kształtują się na poziomie niższym aż o 40%, aniżeli porównywalne z pierwszego kwartału 2022 roku.
Niższy popyt spowodowany jest też oczekiwaniem na znaczącą obniżkę cen mieszkań, co jednak stoi w sprzeczności z zapowiedziami przedwyborczymi niektórych ugrupowań. Propozycja taniego kredytu mieszkaniowego sprzyja decyzjom, o utrzymaniu obecnego poziomu ceny za metr kwadratowy, przynajmniej w kontekście budownictwa mieszkaniowego.
Wstrzymanie środków z Krajowego Planu Odbudowy nie daje powodu do nadziei, że sytuację poprawi wzrost liczby inwestycji rządowych i samorządowych. Nie można też pominąć inflacji pożerającej znakomitą część nakładów produkcyjnych, zawyżając tym samym koszt wytworzenia finalnego produktu, będącego przedmiotem obrotu w składach i hurtowniach budowlanych.
Jednym ze skuteczniejszych sposobów ograniczenia kosztów własnych, jest uruchomienie sprawnych kanałów logistycznych, umożliwiających zakup materiałów budowlanych w korzystnych cenach (w stosunku do powszechnie obowiązujących). W tym przypadku istnieje możliwość nawiązania stałej współpracy biznesowej z renomowanym podmiotem, oferującym zniżki, promocje itp.
Należy przy tym pamiętać, iż tego typu starania są pewnym wysiłkiem inwestycyjnym ze strony dystrybutora, dlatego stała współpraca handlowa stanowi argument podstawowy.
Trudno powiedzieć, w jakim stopniu poprawi to ogólną sytuację w branży, jednak z pewnością pozwoli to firmom budowlanym przetrwać ten najtrudniejszy okres.
Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas