Zwykło się uważać, że sufity podwieszane są rozwiązaniem stosowanym głównie, a nawet wyłącznie w budownictwie użyteczności publicznej, czyli w biurach, szkołach, szpitalach, obiektach handlowych, itp. Rzeczywiście, w budownictwie mieszkaniowym sufity podwieszane mają bardzo ograniczone zastosowanie, ale istnieją dwa przypadki, w których to zastosowanie jest bardzo uzasadnione i coraz powszechniejsze.
Pierwszy przypadek to monolityczne, gładkie sufity wykonane z płyt gipsowo-kartonowych podwieszonych na niewidocznym stelażu stalowym bądź drewnianym. Takie sufity mają tradycyjny, „domowy” wygląd i gwarantują jednocześnie szybkość, łatwość i estetykę wykończenia stropu w mieszkaniu.
Należy zauważyć, że tego rodzaju sufity podwieszane stosuje się zarówno jako wykończenie całej powierzchni stropu, jak i oddzielne elementy o dowolnym kształcie, podwieszone pod sufitem właściwym. Takie „chmurki sufitowe” stanowią atrakcyjny element aranżacji wnętrza, zwłaszcza w połączeniu z niebanalnym oświetleniem, które łatwo można zamontować w samym suficie. Drugim przypadkiem skłaniającym do projektowania i stosowania sufitów podwieszanych w mieszkaniach są duże, reprezentacyjne salony z kubaturą ok. 100 m3 i więcej. W takich pomieszczeniach problemem staje się pogłos i związane z nim natężenie hałasu oraz wyrazistość przekazu mowy czy muzyki.
Współczesne trendy projektowe stosujące twarde i odbijające dźwięk materiały wykończeniowe, takie jak: ceramika, kamień, szkło i metal, dodatkowo potęgują problem. Sprzyja mu też moda na ascetyczny wystrój wnętrza, pozbawiony zasłon, dywanów i innych elementów służących jako naturalne „pochłaniacze” dźwięku. Rozwiązaniem może być zastosowanie sufitu podwieszanego pochłaniającego dźwięk i zdolnego zredukować czas pogłosu w pomieszczeniu do optymalnej wartości 0,5-1,0 sekundy.
Najwłaściwsze w takim przypadku wydaje się wykonanie sufitu monolitycznego z perforowanych płyt gipsowo-kartonowych, dzięki czemu zapewniamy pochłanianie, a jednocześnie zachowamy „domowy” charakter sufitu.
RIGIPS oferuje dwa rodzaje takich płyt: RIGITON i GYPTONE BIG. RIGITON to płyty z perforacją okrągłą lub kwadratową rozłożoną równomiernie na całej powierzchni. Płyty GYPTONE BIG posiadają perforację kwadratową, szczelinową lub heksagonalną ułożoną w pola tworzące geometryczny wzór na powierzchni sufitu podwieszanego. W sumie mamy do wyboru 16 wzorów perforacji. Wszystkie płyty są oklejone od spodu włókniną zwiększającą dźwiękochłonność i zabezpieczającą przed przedostawaniem się kurzu. Na suficie płyty perforowane możemy z łatwością łączyć ze zwykłymi płytami gipsowo-kartonowymi według własnego pomysłu. Trzeba stwierdzić, że oprócz poprawy warunków akustycznych w pomieszczeniu, perforowane płyty gipsowo-kartonowe oferują nam możliwość wykonania ciekawej aranżacji wnętrza salonu, która zwróci uwagę niejednego gościa w domu.
Ochrona przed hałasem staje się jednym z priorytetowych zadań współczesności. Zarówno projektanci jak i użytkownicy budynków stają się coraz bardziej świadomi istniejącego problemu. Dlatego warto już na etapie projektowania uwzględniać możliwość wystąpienia kłopotów z pogłosem w dużych salach i sugerować ich właściwe rozwiązanie. Bo gdzie, jak nie we własnym domu, mamy prawo oczekiwać najbardziej ciszy, spokoju i komfortu przytulnego wnętrza.
Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas