Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Jakie szczeliny należy zostawić przy montażu płyt k-g na podwieszanym suficie?

Rozmiar szczeliny do pozostawienia przy montażu płyt k-g w suficie podwieszanym z płyty g-k, odstępy między krótszymi bokami płyt oraz sposób ich spoinowania, to jedne z najczęściej zadawanych pytań przez inwestorów, którzy chcą samodzielnie wykonać suchą zabudowę za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. Poniżej wyjaśniamy, jak zrobić to prawidłowo.

płyty g-k

Płyty gipsowo-kartonowe powinny być przede wszystkim układane na styk. Szpachlowanie stanowi bardzo ważny element suchej zabudowy i aby najlepiej spełniało swoje zadanie musi tworzyć system uwzględniający rodzaj krawędzi płyty, właściwości masy szpachlowej i rodzaj taśmy zbrojącej. Krawędź wzdłużna zawsze wymaga zastosowania taśmy zbrojącej, ale możliwe jest zastosowanie dowolnego jej rodzaju.

Masy szpachlowe konstrukcyjne mają właściwości dostosowane do specyficznych wymagań krawędzi, zapewniając dobrą wytrzymałość połączeń. Specjalne masy finiszowe stanowią najlepsze uzupełnienie mas konstrukcyjnych. Dzięki gruboziarnistej strukturze dają powierzchnię o chropowatości identycznej z fakturą kartonu na płytach. Dodatek celulozy powoduje zmniejszenie chłonności spoiny, co ułatwia malowanie.

W przypadku połączeń poprzecznych, ciętych zastosowanie siatki samoprzylepnej nie daje w tym wypadku dostatecznej wytrzymałości i estetyki wykończenia. Rodzajem zbrojenia najlepiej nadającym się do zbrojenia połączeń ciętych jest taśma z włókniny szklanej. W połączeniu płyt g-k nie może być żadnej szczeliny. Z tego względu styk płyt g-k poszerzamy nacięciem w kształcie litery V na głębokość większą niż połowa grubości płyty, umożliwiając dokładne wypełnienie połączenia masą szpachlową wciskaną w szczelinę. Nacięcie i pasy płyt o szerokości taśmy zbrojącej bezpośrednio przed szpachlowaniem należy starannie zmyć wodą przy pomocy pędzla. Masę szpachlową nakłada się nie tylko w szczelinę, ale i na powierzchnię płyt g-k tak, by dobrze wtopić taśmę zbrojącą. Spod taśmy zbrojącej wyciska się nadmiar masy szpachlowej. Po związaniu pierwszej warstwy masy szpachlowej nakłada się drugą, a po wyschnięciu spoiny powstałe zgrubienie „rozprowadza” się poprzez „naciągniecie” warstwy masy finiszowej na szerokości min. 40 cm.

 

 

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty