Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Naprawa czy wymiana tynku zewnętrznego. Czy to jest możliwe?

Budowa domu to z pewnością proces, który wymaga sporo czasu, zaangażowania i niejednokrotnie poświęceń ze strony inwestora. Zakończenie budowy jednak nie oznacza zakończenia prac przydomowych, gdyż obejście domu wymaga prawie cały czas doglądania, a po kilku latach jego użytkowania z pewnością inne jego elementy jak ogrodzenie, dach, rynny, kostka brukowa lub klinkier, będą wymagały odświeżenia lub remontu.

tynk zewnętrzny remont

Ponadto zmieniająca się moda i nowe technologie mogą skłonić inwestora do różnych zmian. O ile czyszczenie cegieł klinkierowych czy płytek elewacyjnych przy zastosowaniu preparatów do czyszczenia i konserwacji wydaje się naturalnym procesem dbania o dom, to co zrobić w przypadku, kiedy uszkodzeniu uległa sama elewacja, a wraz z nią tynk zewnętrzny lub kiedy chcemy po prostu wymienić tynk na inny?

W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zaszpachlowanie całości powierzchni elewacji klejem do siatki, a następnie na tak przygotowaną powierzchnię naniesienie nowej warstwy wierzchniej tynku.

Próba usuwania starej powłoki tynkarskiej, jeżeli była wykonana prawidłowo, jest w zasadzie niemożliwa bez naruszenia innych warstw systemu dociepleń np. styropianu lub wełny mineralnej. Ponadto szpachlowanie powierzchni daje możliwość „popracowania nad elewacją” i uzupełnienia ewentualnych ubytków.

Warto jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do szpachlowania, ściany budynku należy najpierw umyć pod ciśnieniem, najlepiej wodą z mydłem technicznym, aby wypłukać nagromadzony w strukturze tynku brud, pył i kurz.

Po umyciu elewacji można przystąpić do naprawy ewentualnych uszkodzeń powierzchniowych i głębszych, pamiętając o tym, aby elementy podlegające wymianie wyciąć, uzupełnić termoizolacją, a następnie zaszpachlować zatapiając siatkę na szerokość ok. 10-15 cm na ścianę bez usterek. Jeżeli mamy do czynienia z pęknięciami struktury wokół otworów okiennych, to jedyną możliwością jest dołożenie dodatkowej warstwy siatki i zatopienia jej w kleju, aby naprężenia przenoszone były przez warstwę zbrojącą, a nie izolacyjną.

Na tak przygotowanej powierzchni można wykonać szpachlowanie ścian, aby przygotować równą i płaską powierzchnię pod nałożenie tynku. Następnie należy nałożyć grunt do elewacji i ostateczną warstwę tynku zewnętrznego.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty