Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Impregnacja cegły klinkierowej i płytek elewacyjnych

Klinkier, czyli cegła klinkierowa to materiał szlachetny, bardzo odporny i wytrzymały na działanie czynników atmosferycznych. Jednak, aby przez długie lata cieszyć się jego walorami estetycznymi, cegły klinkierowe należy zaimpregnować odpowiednim preparatem do konserwacji. Impregnacja klinkieru ma na celu ochronę elewacji przed zabrudzeniami, które mogą wnikać do wnętrza ściany razem z wodą. Zadaniem impregnatu czy preparatu do konserwacji jest zablokowanie powierzchni przed wnikaniem wszelkich zanieczyszczeń.

Ponadto środki do impregnacji klinkieru zabezpieczą ścianę przed porastaniem mchów, co jest bardzo częstym problemem, zwłaszcza na elewacjach od strony północnej. Należy również pamiętać o tym, że sucha cegła klinkierowa ma znacznie lepsze właściwości izolacyjne niż ta sama cegła nasiąknięta wodą, dlatego warto impregnować nie tylko klinkier i cegłę klinkierową, ale również płytki elewacyjne i inne nasiąkliwe materiały.

Przy wyborze preparatu do impregnacji i konserwacji płytek elewacyjnych i klinkieru należy pamiętać o tym, aby wybrany preparat do impregnacji nie wpływał negatywnie na naturalne właściwości materiału, takie jak paroprzepuszczalność, oraz nie tworzył na powierzchni elewacji powłok mogących ulegać złuszczeniu.

 Wykonałem elewacje z cegły klinkierowej, wykonawca zalecił impregnację. Po co impregnować klinkier, czy jest taka potrzeba i jakie środki będą najlepsze?

Cegły klinkierowe są materiałem szlachetnym i z swojej natury bardzo odpornym i wytrzymałym na działanie czynników atmosferycznych. Impregnacja klinkieru jak i innych nasiąkliwych materiałów ma na celu ochronę elewacji przed zabrudzeniami. Zablokowanie wsiąkania z woda osądzającego się na powierzchni brudu na pewno zabezpieczy elewacje przed brudzeniem i zmianą estetyki. Impregnacja zabezpieczy również przed porastaniem mchów zwłaszcza na północnych elewacjach co jest bardzo częstym problemem. Należy również pamiętać o tym, że sucha cegła ma znacznie lepsze właściwości izolacyjne niż ta sama cegła nasiąknięta wodą.  Dlatego też na pewno warto impregnować nie tylko klinkier, ale również wszystkie nasiąkliwe materiały elewacyjne. Należy jednak pamiętać przy wyborze preparatu do impregnacji o tym, aby preparat nie wpływał na naturalne właściwości materiału takie jak paroprzepuszczalność, oraz nie tworzył na powierzchni powłok mogących ulegać złuszczeniu. Wybór odpowiedniego impregnatu wpłynie korzystnie na estetykę elewacji, wzmocni materiał, podniesie jego mrozoodporność i  trwałość.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty