Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Prawidłowa obróbka i uszczelnienie komina 

Komin to element, który znajduje się na dachu każdego domu. To także element, który wymaga nie lada wprawy i fachowości, by odpowiednio połączyć go z pokryciem dachu. Na szczęście, współcześnie wszelkie prace związane z tak zwaną obróbką kominową stały się zdecydowanie prostsze i przyjemniejsze, a nowe technologie bez wątpienia pomagają w pracy fachowcom.

uszczelnienie komina

Uszczelniające taśmy kominowe uszczelniające jak np. Wakaflex 2 z oferty Braas stały się powszechnie wykorzystywanym materiałem służącym do szczelnego połączenia dachówki z elementami przechodzącymi przez połać dachową. Stosując je mamy możliwość wykonania estetycznych połączeń połaci dachu z kominem, lukarną, ogniomurami oraz innymi elementami wystającymi ponad dach. Taśma może dziś swobodnie zastąpić lub uzupełnić w tych miejscach obróbki blacharskie.

Prawidłowa obróbka komina

W pracach związanych z uszczelnieniem komina, nieocenioną wręcz rolę odgrywa membrana dachowa. To ona stanowi barierę pomiędzy połączeniem dachu i komina i zapewnia szczelność. Należy pamiętać, by była ona wywinięta na kominie i szczelnie do niego przyklejona za pomocą specjalnej taśmy.

Zasadą generalną przy obróbce kominów taśmą kominową Wakaflex 2 Braas jest jej układanie od przodu do tyłu komina. Najpierw zajmujemy się miejscem pod kominem, następnie przystępujemy do klejenia taśmy po bokach komina, aż w końcu za nim. Należy pamiętać, że za kominem podłożem pod taśmę kominowąpowinna być płyta podpierająca przygotowana przez dekarza na wymiar. W tym newralgicznym miejscu należy skleić dwa, a w razie potrzeby trzy fragmenty taśmy, w taki sposób, by utworzyły szeroki pas sięgający głęboko pod dachówki układane za kominem. Konieczność przygotowania szerszego pasa taśmy może wystąpić również z przodu i po bokach komina.

Warto wiedzieć, że sklejanie taśmy kominowej Wakaflex 2 nie stanowi problemu, bo pod niewielkim nawet naciskiem dwa fragmenty wulkanizują się skutecznie. Dzięki więc samospajalnym właściwościom materiału odpada dodatkowe lutowanie, czy też kłopotliwe przyklejanie. Taśma kominowa jest bardzo plastyczna, a dzięki wkładce z rozciągliwej siatki aluminiowej dopasowuje się trwale i dokładnie do kształtu dachówki ceramicznej bądź dachówki cementowej.

Po bokach komina taśma Wakaflex 2 układana na dachówkach profilowanych powinna kończyć się za falą. Wakaflex 2 w miejscach przejścia z dachówki na komin, czy z płyty na komin nie może być dociskany. W tych miejscach należy pozostawić delikatny łuk, tak aby umożliwić taśmie kompensację ruchów więźby dachowejwzględem komina.

Cechą wyróżniającą taśmy kominowej Wakaflex 2 jest jej elastyczność wzdłuż i w poprzek rolki. Cecha ta umożliwia pewne i szczelne obrobienie najtrudniejszych miejsc, czyli narożników komina. Obrobienie komina taśmą kominową to nie koniec pracy. Taśmy kominowe wymagają zamocowania tak zwanej listwy kominowej zabezpieczającej jej krawędź przyklejoną do komina. Braas w ofercie ma dwie listwy kominowe. Jedna mocowana na docisk, a druga na wcięcie. Dekarz ma zatem możliwość wybrania listwy odpowiedniej do budowy komina.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty