Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Jaką blachę dachową wybrać na dach?

Blacha na dach nazywana również blachą dachową to zaraz obok dachówek ceramicznych i dachówek cementowych, jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych. Blacha dachowa cieszy się bardzo dużą popularnością z uwagi na szeroki wybór modeli i rodzajów pokryć blaszanych, a także kolorystyki. Obecnie na rynku blacha dachowa występuje w wielu wariantach np. w postaci arkuszy blachodachówki, blachodachówki modułowej, blachy płaskiej, blachy trapezowej lub blachy na rąbek stojący.

blacha dachowa

Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, jaką blachę dachową wybrać do konkretnego rodzaju dachu i jego kształtu? Na jakich dachach blachodachówka, blacha płaska, blacha trapezowa czy blacha w kształcie rombów będzie prezentować się najkorzystniej?

Blachy dachowe najczęściej polecane są na dachy kalenicowe.

Rodzaj blachy dachowej zależy przede wszystkim od kształtu dachu oraz od kąta jego nachylenia.

  • blachy trapezowe stosuje się na dachu o kącie nachylenia od 7 stopni.
  • blaszane dachówki modułowe stosuje się na dachu o kącie nachylenia od 14 stopni.
  • blachy płaskie na rąbek stojący stosuje się na dachu o kącie nachylenia od 5 stopni, a także na dachach płaskich ocieplonych.
  • blachy płaskie PLX mogą być również stosowane na elewacjach.

Który rodzaj pokrycia z blachy jest najtrwalszy?

Każde pokrycie dachowe wykonane z blachy jest trwałe, pod warunkiem zastosowania właściwego montażu. Wynika to głównie z właściwości blachy jako materiału: plastycznego, trwałego, niepalnego, odpornego na korozję. Jeśli wynikają jakieś problemy z pokryciem z blachy to są one głównie spowodowane błędami w montażu np. niewłaściwe ocieplenie, niewłaściwie zrobione obróbki, zła obróbka komina. A to wszystko może powodować przeciekanie dachu lub jego korozję.

Kiedy zaleca się pokrycie z blachy na domy remontowane?

Na dachy remontowane zaleca się pokrycia z blachy wtedy, gdy więźba dachowa nie jest przystosowana do pokrycia ceramicznego lub cięższego, lub ze względu na ograniczony budżet. Remont pokrycia dachowego dotyczy najczęściej starych domów, więc koszty odgrywają tutaj znaczącą rolę. Blacha dachowa doskonale sprawdza się również przy takich remontach, gdzie chcemy podnieść nieco dach i zabudować stary dach, tworząc nadbudowę (użytkową lub nie użytkową).

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty