Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Czyszczenie i konserwacja dachu

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu i niezależnie od konstrukcji i pokrycia dachowego wymaga okresowych przeglądów i konserwacji, a czasami czyszczenia. Jeżeli dom znajduje się w zacienionym miejscu, w okolicy lasu, może zdarzyć się, że dach z będzie porastać glonami, mchem lub porostami.Intensywność tego procesu i podatność dachu na porastanie mchem jest wypadkową wielu czynników, takich jak usytuowanie domu, jego otoczenie, rodzaj pokrycia dachowego, skuteczność wentylacji dachu, zastosowane obróbki blacharskie i inne pomniejsze czynniki.

mycie dachów

Porastanie mchem jest procesem naturalnym i na rynku nie ma produktów, które w 100% mogłyby chronić dach przed tym procesem, jednak można zastosować w tym celu preparaty do czyszczenia i konserwacji, które będą odgraniczać i spowalniać ten proces.

Do czyszczenia i konserwacji dachu oraz do usuwania mchu najlepiej wynająć ekipę dekarską, która świadczy takie usługi. Do czyszczenia dachu najlepiej użyć czystej wody oraz myjki wysokociśnieniowej. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń np. glonów, konieczne będzie stosowanie specjalnych detergentów odpowiednich do danego rodzaju pokrycia dachowego.

W przypadku dachówek ceramicznych najczęściej używa się preparatów do czyszczenia i konserwacji zmiękczających lub preparatów biobójczych. Płyny te nanosi się według zaleceń producenta i pozostawia na dachu co najmniej na dobę, a dopiero później spłukuje się całą połać dachową.

Należy jednak unikać preparatów na bazie kwasów organicznych. Kwas niszczy zarodniki mchu i glonów, ale może przy okazji spowodować naruszenie struktury dachówki. W ekstremalnie trudnych warunkach użytkowania i budynkach narażonych na stałe działanie glonów i mchów wprowadza się w obręb połaci dachowej elementy z blachy miedzianej, które powodują silne reakcje z grzybami i glonami. W ofercie naszej firmy dostępne są również specjalne taśmy z plecionej miedzi do oczyszczania dachówek.

 

 

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty