Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Dachówka ceramiczna na dach – najczęściej zadawane pytania

Dachówki ceramiczne są jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych pokryć dachowych w budownictwie jednorodzinnym. Pojedyncze dachówki mają stosunkowo niewielkie wymiary, ok. 15–25 cm szerokości i ok. 25–40 cm długości. Zaliczane są do ciężkiego pokrycia dachowego, gdyż ich waga może się wahać od 35 do 75 kg/m2 (dla porównania waga pokrycia dachowego z blachodachówki to ok. 4-5 kg/m2). Z uwagi na swój ciężar pokrycie z dachówek ceramicznych wymaga odpowiedniego zaprojektowania więźby dachowej, której elementy będą grubsze i rozstawione w większym zagęszczeniu.

Mimo swojego ciężaru, dachówki ceramiczne mają wiele zalet:

  • Dachówki ceramiczne są wykonane przede wszystkim z gliny, czyli naturalnego materiału, który jest ekologiczny i podlega recyklingowi:
  • są również bardzo trwałe, wytrzymałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych;
  • mają bardzo dobre właściwości związane z izolacją termiczną poddasza, a także izolacją akustyczną;
  • dostępne są w wielu wzorach i kolorach, począwszy od tradycyjnych ceglastych, po nowoczesne płaskie dachówki w kolorze czarnym lub grafitowym.

Na rynku istnieje wielu producentów dachówek ceramicznych, którzy oferują szeroką ofertę, spośród której każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania, które dotyczą wyboru dachówki ceramicznej i jej montażu.

Co to jest stopień szczelności Warstw Wstępnego Krycia?

Skrót WWK oznacz Warstwę Wstępnego Krycia. WWK określana jest przez producenta dla każdego modelu dachówki. W zależności od podwyższonych warunków jakie muszą być spełnione, aby przegroda dachowa zachowała szczelność rozróżnia się kilka stopni szczelności WWK, które są szczegółowo opisane w instrukcjach montażu dachówki.

Jakie jest najniższe dopuszczalne pochylenie (NDP) połaci dachowej, na którym można ułożyć dachówki?

Najniższe dopuszczalne pochylenie połaci dachowej określa producent w instrukcji montażu i w przypadku dachówek dostępnych w Polsce nie jest mniejsze niż 10 stopni. Dachówki ułożone na NDP nie są w pełni szczelne na zamkach, dlatego wymagają zastosowania bardzo szczelnej warstwy wstępnego krycia określonej przez producenta dachówki.

Czy na dachu prawie płaskim mogę ułożyć dachówkę ceramiczną?

Dla każdego modelu dachówek ceramicznych określony jest minimalny kąt nachylenia dachu, dla którego dany produkt można bezpiecznie stosować. Przy nachyleniu, dla którego wymagane jest stosowanie membrany dachowej ważnym jest, aby także ona umożliwiała stosowanie jej przy danym kącie. Jeśli dany model dachówki ma być zastosowany na dachu o mniejszym kącie nachylenia niż dopuszczalny, wymagane jest wykonanie dachu spodniego – takiego, który także bez dachówki mógłby być docelowym pokryciem i zapewniać całkowitą szczelność (np. dach deskowany pokryty odpowiednią papą).

Czy to normalne, że w jednej dostawie dachówki ceramiczne występują w różnych odcieniach?

Dachówka ceramiczna powstaje z materiału naturalnego jakim jest glina z dodatkiem barwników. Dlatego też możliwe jest występowanie ewentualnych różnic odcieni wśród materiału dostarczanego na budowę. Zazwyczaj nie jest to powód do reklamacji towaru. Dachówki ceramicznenależy mieszać na połaci wyjmując je z różnych paczek, co powinno zaradzić występowaniu różnic odcieni. Z tym problemem nie zetkniemy się w przypadku dachówek betonowych lub dachówek cementowych, które w procesie produkcji są barwione w masie i malowane farbami akrylowymi.

Czy można dobrać kolor dachówki do zadanego w projekcie koloru RAL?

W przypadki dachówek ceramicznych odniesienie się do wzornika RAL nie jest możliwe. Dachówki cementowe, z uwagi na stosowane w procesie produkcji powłoki, można odnieść do kolorystyki RAL, może się to okazać pomocne przy projektowaniu innych elementów budynku w odniesieniu do kolorystyki dachu. Należy pamiętać, że dostępna kolorystyka dachówek cementowych jest jednak ograniczona.

Czy dachówki cięte np. w koszach dachowych, należy malować?

Jest rzeczą naturalną, że dachówki ceramiczne angobowane w ciemnych kolorach po docięciu w np. koszu są koloru ceglanego (a dokładnie ich przekrój). Większość producentów posiada w swojej ofercie taki właśnie produkt. Często zdarza się, że inwestorzy kupują tzw. angobę na zimno i proszą dekarzy o zamalowanie dociętych dachówek. Jednak malowanie angobą na zimno nie jest  trwałe i z czasem czynność trzeba będzie powtórzyć.

Krzywe dachówki na dachu? Co zrobić?

Każda z firm oferujących dachówki ceramiczne spotyka się z problemem reklamacji na tzw. „krzywizny dachówek”. Jeśli jednak pojawiły się zastrzeżenia dotyczące któregoś z tych produktów warto skontaktować się od razu z punktem sprzedaży, a pomoże to rozwiać wątpliwości i rozwiązać ewentualne problemy. Warto jednocześnie zaznaczyć, że dekarz powinien zgłosić swoje zastrzeżenia, co do produktu zanim zamontuje go na dachu, aby nie narażać inwestora na dodatkowe koszty związane z ewentualną wymianą dachówek ceramicznych.

Czy dachówka płaska musi być układana na mijankę?

Dachówki płaskie zaleca się układać z przesunięciem. Takie zalecenie w instrukcjach montażu dachówki ma np. firma Braas. Dachówka ułożona w ten sposób ma większą szczelność na zamkach pionowych. Oczywiście bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej warstwy wstępnego krycia, która zależna jest m. in. od kąta pochylenia połaci.

Rodzaje dachówek ceramicznych w systemie dachowym

Każdy producent w swojej ofercie powinien posiadać, oprócz dachówek połaciowych do wykonania samego pokrycia dachowego, również dachówki systemowe. Do dachówek systemowych zaliczamy: dachówki szczytowe pozwalające na wykończenie elementów szczytowych dachu, dachówki wentylacyjne, odpowietrzniki wentylacji sanitarnej, dachówki do montażu systemu przeciwśnieżnego, dachówki do montażu komunikacji dachowej, dachówki przejściowe do przeprowadzania masztów antenowych oraz systemów solarnych, a także gąsiory podstawowe, początkowe itd.

Najczęściej na szczytach dachu stosuje się dachówki szczytowe zapewniające szczelność połączenia z połacią, estetyczne zakończenia. Możliwe jest również wykończenie szczytu budynku tzw. wiatrownicą (blachą na desce), ale to rozwiązanie stosowane jest bardzo rzadko.

Dachówki wentylacyjne powinny być stosowane w miejscach, gdzie ciągłość wentylacji połaci dachu jest przerwana, np. poprzez zamontowane okno dachowe lub komin. Wówczas dachówki te należy zainstalować nad tego typu przeszkodą. Mogą być one stosowane również jako element wspomagający miejscową wentylację połaci dachowej dla poszczególnych pasów międzykrokwiowych, co jest zalecane zwłaszcza w przypadku dachów o długich krokwiach. Zagadnienie wentylacji połaci dachowych nie jest do końca rozwiązane w naszych normach. Wielu producentów nie ma niestety ścisłych wytycznych w zakresie stosowania dachówek wentylacyjnych.

Dlaczego należy używać klamer do montażu dachówek?

Klamra dachowa służy do zamocowania dachówek do łat dachowych i ma za zadanie zabezpieczenie przez zsunięciem z dachu i poderwaniem dachówek przez wiatr. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje klamer do mocowania dachówek.  Ich kształt zależy od rodzaju dachówki i sposobu zamocowania np. klamry mocowane w górnej części dachówki, klamry mocowane w dolnej części dachówki, klamry do mocowania dachówek ciętych. Faktyczną ilość klamer mocujących dachówki określa projektant na podstawie stosownych norm. Na połaci dachu rozróżnia się strefy klamrowania wg najbardziej narażonej na zerwanie dachówek: narożną, brzegową i połaciową. Producent w instrukcji montażu podaje również inne miejsca, w których należy mocować dachówki takie jak kosze, okna dachowe, naroża. Z praktyki można przyjąć, że w strefach ww. ilość klamer waha się od co 3 do co 5.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty