Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Nakrywa na komin – prefabrykowana czy robiona ręcznie?

Nakrywy kominowe nazywane również nasadami kominowymi są zwieńczeniem komina i zapobiegają ciągowi wstecznemu, czyli powrotowi spalin do wnętrza domu. Dobrze dobrana nakrywa na komin zmniejsza ryzyko zatkania się komina przez porwane liście lub inne zanieczyszczenia, natomiast nasady kominowe obrotowe zapobiegają przed zagnieżdżaniem się ptaków we wnętrzu komina.

Dla kominów z jednym kanałem wentylacyjnym można zakupić gotowe, prefabrykowane betonowe nakrywy kominowe. Zakup prefabrykowanej nakrywy na komin to duża oszczędność czasu i wysoka jakość wykonania. Zazwyczaj dostępne są w wersjach pod tynk oraz pod obmurowanie cegłą klinkierową.

Dla większych kominów, o przekrojach łączonych z wielu elementów, często o różnym układzie otworów oraz wymiarach zewnętrznych, konieczne jest wykonanie nakrywy komina samodzielnie. Można to zrobić na już wymurowanym kominie, wykonując prosty szalunek bądź oddzielnie, na placu budowy. W tym celu należy odwzorować wszystkie elementy kanałów kominowych, w zależności od użytego wykończenia komina, ustalić ostateczne wymiary w zależności od zastosowanej zabudowy, i pamiętać o ukształtowaniu kapinoska. W miejsca na otwory wylotowe spalin należy wstawić odpowiednie szalunki tracone, zazbroić prętami stalowymi i zalać betonem.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty