Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Jak dobrać odpowiednią średnicę komina?

Średnicę komina dobiera się każdorazowo na podstawie wymagań technicznych kotła z uwzględnieniem wysokości komina, rodzaju kotła oraz stosowanego paliwa.

średnica komina

Dla większości kotłów gazowych lub olejowych, z wyjątkiem kotłów kondensacyjnych i innych kotłów z zamkniętą komorą spalania, optymalną średnicą komina jest 14 cm. W przypadku kominów niższych warto powiększyć średnicę do 16 cm.

Kotły na paliwo stałe wymagają już większych średnic komina. W przypadku kotłów na ekogroszek, miał lub drewno najczęściej stosowane średnice komina wahają się od 16 do 25 cm, a zdarzają się kotły, które wymagają nawet kominów o średnicy 30 cm.

Dobór uniwersalnej średnicy komina nie jest więc możliwy. W przypadku podjęcia decyzji o zastosowaniu kotła na paliwo stałe przed jego zakupem należy spojrzeć do jego DTR (dokumentację techniczno-ruchową) i wyszukać informacji o tym, jaki przekrój komina jest wymagany przez danego producenta kotła.

Odrębnie należy podejść do zakupu kotłów z zamkniętą komorą spalania np. kondensacyjnych. Kotły tego typu wymagają bowiem kominów o innej konstrukcji.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty