Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Klinkier – synonim piękna, klasyki i ponadczasowości

Piękne opakowanie jest ważne nie tylko w przypadku prezentu. Porównując do niego dom, okazuje się, że szalenie istotną kwestią, zanim zobaczymy wnętrze, jest właśnie to, w jaki sposób prezentuje się na zewnątrz. Właśnie owe wykończenie domu to taka kropka nad „i”, która wiele mówi na temat jego mieszkańców.

klinkier

Elementy elewacji mają służyć całe lata. Zwłaszcza te dekoracyjne, które są już nie tylko pomalowane, a bardziej ozdobne. Podobnie, jak murki czy płot. Warto, aby były więc ponadczasowe. A to da nam jedynie materiał, który jest synonimem klasyki i ponadczasowości i nigdy nie wyjdzie z mody. Mowa o płytce klinkierowej, zwanej potocznie klinkierem lub cegłą klinkierową.

Wybór pierwszego skojarzenia

Mówi się, że pierwsze skojarzenie jest zawsze najlepsze i najwłaściwsze. A o czym pomyślimy, chcąc wykończyć płotek, murek czy dół elewacji? Dokładnie o klinkierze.

– Być może dlatego, jest on dziś najpowszechniej stosowanym materiałem i najczęściej kupowanym, w przypadku wykańczania tych zewnętrznych elementów domów. Klienci są z reguły zdecydowani na to rozwiązanie, a jedyne nad czym się zastanawiają to jego styl, kolor, faktura – mówi Ekspert z Budinpol.

Powszechnie znana jest opinia, iż klinkier jest bardzo wytrzymałym i trwałym materiałem. Nie straszne mu są złe warunki atmosferyczne, ponieważ doskonale radzi sobie z opadami deszczu i niską temperaturą.

– Aby cegła nadawała się na elewację, jej nasiąkliwość nie może być wyższa niż 16%. Cegła klinkierowa może poszczycić się wynikiem znacznie lepszym niż wymaga tego norma. Mówimy tu o jedynie 6% nasiąkliwości. Wybierając więc trwałość, klienci decydują się bez wahania na zakup klinkieru – dodaje Ekspert.

Estetyka i piękno

To podobno wymóg głównie płci pięknej. Do panów przemawia bardziej punkt omawiany wyżej. W przypadku cegły klinkierowej udaje się połączyć idealnie obydwie cechy, nie umniejszając żadnej z nich.

– To materiał zarówno praktyczny, ze względu na jego trwałość, a także bezproblemowość w utrzymaniu i konserwacji, jak i piękny. Estetyka klinkieru tkwi w jego prostocie. Minimalistyczny kształt płytki w połączeniu z jej starannym wykonaniem i wysublimowaną strukturą, daje synergię doskonałości absolutnej. To jeden z nielicznych produktów, który będzie się prezentował doskonale w każdym stylu. Ze względu na mnogość ofertową rodzajów, kolorów i wzorów, a także formatów czy rodzajów wiązań, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie – podpowiada Ekspert z Budinpol Sp. z o.o.

Cegła klinkierowa to dziś nieograniczone możliwości dla architekta, projektanta i samego inwestora. Zarówno dzisiejsza moda, jak przeróżne rozwiązania technologiczne, sprawiają, że daje się łączyć różne elementy i treści „pod jednym dachem”, a przypadku cegły klinkierowej, na jednej elewacji.

– Piękno cegły klinkierowej jest niebywale trudne do zdefiniowania. To materiał znany i popularny od lat, a jednak wciąż na nowo odkrywany. Projektanci klinkieru oferują dziś prawdziwe perełki, które wręcz ze sztukateryjną dbałością o każdy detal, mogą odzwierciedlić nasza osobowość na ścianie elewacji – dodaje nasz Ekspert.

Decydując się na ten materiał będziemy musieli podjąć trudną, estetyczną decyzję, która zdeterminuje wygląd naszego domu od zewnątrz. Producenci prześcigając się w pomysłach proponują dziś cegłę klinkierowązarówno gładką, jak i ryflowaną. Nie przestając na tym dają nam wybór pomiędzy jej ciosaną, a łupaną, drapaną czy piaskowaną siostrą. A każda z nich jednakowoż piękna, estetyczna, tyle że z innym pazurem. 

Cegła klinkierowa nie tylko dobrze dobrana, ale odpowiednio położona

W przypadku cegły klinkierowej to również detale decydują o jej ostatecznym odbiorze. Istotną kwestią w tym przypadku jest dobór fugi. Tutaj na szczęście producenci byli równie łaskawi i oferują szeroką paletę spoin. Jeżeli dobierzemy ją do koloru klinkieru, stworzy jednolitą strukturę, mniej inwazyjną i rzucającą się w oczy. Uda się wówczas stworzyć harmonię, o którą chodzi wielu inwestorom. Jednak Ci bardziej zadziorni mogą pokusić się o kontrast.  Dzięki czemu uzyskają elewację, murek czy płot z mocniejszym akcentem.

– Ostatnią kwestią w przypadku cegły klinkierowej jest jej odpowiednie położenie na ścianie. Żeby nie zaburzyć jej harmonii i piękna należy to zdanie powierzyć fachowcom. Układanie bowiem klinkieru nie należy do najłatwiejszych zadań – tłumaczy nasz Ekspert.

Najważniejsze jednak w przypadku klinkieru, czy innych elementów wykończeniowych, to odpowiednio zaplanować prace, dokonać właściwych wyborów, z pomocą fachowców i czekać na efekty. A później, to jedynie podziwiać je i cieszyć się, że mieszkamy tak pięknie.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty