Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Naprawa żelbetu za pomocą zaprawy naprawczej

Zagadnienia związane z naprawą, reprofilacją i zabezpieczeniem konstrukcji żelbetowych to bardzo szeroki zakres tematów, których nie da się rzetelnie opisać w krótkim opracowaniu. Jeżeli chodzi o ocenę stanu faktycznego konstrukcji oraz wybór odpowiedniego sposobu naprawy pewnym ułatwieniem jest lektura zharmonizowanej normy PN-EN 1504, która w swoich 10 częściach bardzo szczegółowo opisuje cały proces naprawy począwszy od zdefiniowania zagrożeń oraz diagnostyki uszkodzeń poprzez zasady i metody napraw, przygotowanie podłoża, wymagania stawiane materiałom, a nawet sposób ich przechowywania na budowie.

Myśląc o naprawie żelbetu przed oczami mamy najczęściej duże obiekty infrastrukturalne jak mosty, wiadukty, estakady, konstrukcje wsporcze itp. często jednak zachodzi potrzeba naprawy, uzupełnienia ubytków, zabezpieczenia zbrojenia w konstrukcjach „codziennego użytku” jak schody, słupy, barierki, ściany betonowe czy ogrodzenia. Oczywiście można próbować poradzić sobie materiałami typu proste zaprawy wyrównujące czy nawet tynk cementowo-wapienny jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie tutaj zastosowanie produktów, które są dedykowane takim pracom, które stanowią zabezpieczenie zarówno dla stali zbrojeniowej jak i betonu.

Zaprawy naprawcze Kerakoll

Firma Kerakoll, której produkty dostępne są w oddziałach hurtowni budowlanej Budinpol ma w swojej ofercie grupę materiałów o wspólnej nazwie Geolite, które nie tylko znakomicie sprawdzą się przy naprawach elementów betonowych i żelbetowych, ale są wręcz dedykowane do użycia zarówno przy tych o mniejszych gabarytach jak i tych wielkopowierzchniowych czy wielkokubaturowych. I co jest najważniejsze zaprawy naprawcze Geolite są bardzo łatwe w stosowaniu, znacznie skracają czas naprawy, czas wynajmu sprzętu i rusztowań, ilość roboczogodzin a tym samym oddanie do użytkowania i wydatne obniżenie kosztów naprawy.

Wszystkie te zalety wynikają z zastąpienia skomplikowanych systemów produktów oferowanych przez konkurencyjne firmy przez materiały realizujące kilka zadań w jednej operacji, praktycznie jednym produktem. Jedna zaprawa z linii Geolite realizuje zarówno zadanie zabezpieczenia (pasywacji) stali zbrojeniowej, uzupełnienia głębszych ubytków (otuliny zbrojenia) jak i finalnego szpachlowania elementu. W innych systemach do realizacji tych celów potrzeba co najmniej trzech różnych materiałów, które dodatkowo muszą być stosowane z zachowaniem odpowiednich przerw technologicznych co czyni o wiele większym ryzyko popełnienia błędów podczas aplikacji a samą naprawę nieskuteczną.

Rodzaje zapraw naprawczych Kerakoll

Zaprawy Geolite oferowane są w dwóch podstawowych wariantach. Geolite, Geolite 10 oraz Geolite 40 to grupa zapraw o konstystencji tzw. plastycznej, którymi można pracować zarówno na ścianach jak i na posadkach oraz w pozycji sufitowej. Różnią się jedynie czasem wiązania na co wskazuje indeks liczbowy w nazwie.

Zaprawy z grupy Geolite Magma to zaprawy o bardzo wysokiej wytrzymałości na ściskanie (ponad 80 MPa), o konsystencji płynnej, rozlewnej do wykonywania napraw powierzchni poziomych (posadzki), podlewek oraz kotwienia elementów w otworach o osi pionowej lub zbliżonej do pionowej. Wszystkie wymienione zaprawy są oczywiście certyfikowane do wcześniej przytoczonej normy PN-EN 1504, mają bardzo szeroki zakres zastosowań, ale koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dopuszczalny zakres stosowania (grubość warstwy), miejsce wbudowania oraz przestrzegać zasad zawartych w kartach technicznych produktów.

Bardzo ważne, że zaprawami Geolite można ze znakomitą skutecznością wykonywać drobne naprawy krawędzi balkonów, tarasów, słupów żelbetowych, schodów, spoczników, zaklejenia bruzd, otworów lub użyć ich jako wyrównanie czy do wykonania spadków na powierzchniach betonowych – wykorzystanie ich ograniczone jest praktycznie przez wyobraźnie użytkownika.

Wykonanie naprawy z użyciem materiałów firmy Kerakoll jest naprawdę łatwe, ale zdając sobie sprawę, że dobór odpowiedniej do wykonania prac naprawczych zaprawy może nastręczać pewne trudności sugerujemy kontakt z pracownikami hurtowni Budinpol, bezpośrednio z doradcami technicznymi lub działem technicznym firmy Kerakoll, którzy na pewno pomogą znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Skutecznie wykonana naprawa pozwoli cieszyć się bezawaryjnym użytkowaniem obiektu przez wiele następnych lat.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty