Każdy właściciel domu czy budynku komercyjnego dąży do obniżenia kosztów ogrzewania. Jednym ze sposobów na wymierne oszczędności jest prawidłowa izolacja i ocieplenie ścian od zewnątrz. Właściwe funkcjonowanie systemu ociepleń zależy od jego poprawnej instalacji.
Jedną z podstawowych zasad, którymi powinni kierować się wykonawcy systemów jest unikanie mostków cieplnych, czyli przerw w izolacji. Nie da się ich wyeliminować zupełnie, można jednak spróbować ograniczyć ich liczbę, a co za tym idzie, utratę ciepła. Wystarczy starannie zaprojektować i zainstalować termoizolację.
Montaż mechaniczny płyt izolacyjnych powinien odbywać się po ich wcześniejszym przyklejeniu, masą klejową lub klejowo-szpachlową, do mocowania płyt izolacyjnych. Klejenie to wymaga 24 godzinnej przerwy na wiązanie masy klejowej lub klejowo-szpachlowej. Następnie można przystąpić do mocowania łączników mechanicznych. Przy mocowaniu należy brać pod uwagę średnicę koszulki łącznika mechanicznego, której powinna odpowiadać średnica wiertła oraz rodzaj podłoża warunkujący stosowanie lub nie udaru w wiertarkach w trakcie wykonywania otworów. Jeśli chodzi o prace w niskich temperaturach, wykonywanie prac powinno odbywać się w temperaturze min. +5oC.
Liczba i rozstaw łączników jest jednym z najważniejszych parametrów decydujących o trwałości i bezpiecznej eksploatacji fasady. Na liczbę i rozmieszczenie mają wpływ:
Łącznik mechaniczny do izolacji z trzpieniem tworzywowym lub metalowym, posiada specjalną pierścieniową konstrukcję trzpienia zabezpieczającą przed samoczynnym wysuwaniem się łącznika na skutek drgań systemu ociepleń wywołanych działaniem sił ssących wiatru.
Najkrótsza strefa rozporu – 25 mm (głębokość wiercenia 35 mm).
Punktowa przenikalność cieplna na trzpieniu łącznika niweluje mostki termiczne do minimalnych wielkości pomijalnych w kalkulacjach wynoszących mniej niż 0,002 (W/m2K).
Stabilność kotwienia osiągnięta za sprawą:
Większa elastyczność (rozciągliwość) łącznika lub jego niestabilność kotwienia powodują poważne osłabienie konstrukcji ocieplenia całej fasady, szczególnie mas klejowych lub klejowo-szpachlowych, narażając jego struktury na drgania spowodowane działaniem sił ssących wiatru. Łączniki mechaniczne słabej jakości rozciągają się nawet powyżej 1 cm powodując przeniesienie drgań wprost na materiał izolacyjny i masy klejowe lub klejowo-szpachlowe. W efekcie występuje zwiększone ryzyko osłabienia i zniszczenia struktury mas klejowych lub klejowo-szpachlowych, przeniesienie mocowania fasady tylko na łączniki nie posiadające wiarygodnej odporności na siły ścinające i w efekcie ryzyko przesunięcia/zerwania ocieplenia fasady przy większych siłach ssących wiatru.
Na podstawie wieloletnich badań laboratoryjnych oraz praktyki stosowania łączników mechanicznych do fasad, firma Koelner w swoich zamocowaniach wypracowała odpowiedni kształt strefy kotwienia tak, aby uzyskać maksymalne wartości przenoszonych sił na podłoże. Dzięki stosowaniu tworzyw najwyższej jakości łączniki mechaniczne mają odpowiednią twardość. Obtrysk na trzpieniach metalowych zaprojektowano tak, aby redukował mostki termiczne. Otwory na talerzu łącznika pozwalają z powodzeniem zatopić go w masie klejowej lub klejowo-szpachlowej, bez zbyt dużej straty na sztywności talerza. Jednak, aby mocowane łączniki mechanicznego spełniały swoje zadanie tak, jak zostały do tego przeznaczone, należy ściśle przestrzegać zasad ich doboru i montażu, a także zasad użytkowania gotowej ocieplonej elewacji.
Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas