Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Jak ocieplić dom energooszczędny?

Dom oszczędny, dom energooszczędny lub dom pasywny – o tych domach mówi się, myśląc o pomniejszeniu przyszłych kosztów użytkowania budynku. Inwestorzy zakładają, że wznosząc swój nowy dom, mogą liczyć na racjonalne oszczędności, często nie precyzując swoich oczekiwań wobec przyszłej racjonalności.

ocieplenie domu

„Racjonalnie oszczędny dom” to dość obszerne określenie, bowiem to kryterium dla różnych osób może oznaczać rozmaity przedział opłacalności. Jak owa trudna do zdefiniowania racjonalność przełożyć się może na wykonanie odpowiedniego docieplenia budynku i tego jaki styropian wybrać?

Właściwa grubość izolacji, jaką zostanie ocieplony dom, zależy od wielu czynników. Ustalając grubość docieplenia i rodzaj materiału, z jakiego zostanie wykonane, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj budynku, jego wielkość, technikę w jakiej został wzniesiony, wentylację, ogrzewanie, a nawet ilość i rodzaj otworów okiennych i drzwiowych. Istotnym czynnikiem jest również lokalizacja i funkcja obiektu, czyli m.in. jego nasłonecznienie, wilgotność bezpośredniego otoczenia czy obecność roślinności. Planując docieplenie inwestor powinien wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię.

Dla 100% pewności, że wyliczenia grubości styropianu zostały wykonane prawidłowo, należałoby wykonać audyt energetyczny, izolacja musi być bowiem odpowiednio dobrana właściwie do rachunku zysków i strat. Można ogólnie założyć, że stosunkowo mały budynek może potrzebować mniejszej warstwy styropianu, jednak to nie jest żelazną zasadą w planowaniu docieplenia. Pamiętać należy, że największym „złodziejem ciepła” jest wentylacja – w oczywisty sposób niezbędna dla zdrowia i komfortu użytkowania każdego budynku. Według różnych danych tą drogą z domu „ucieka” nawet 30-40% ciepła. Tak więc to co najbardziej istotne przy projektowaniu budynku, mającego mieć cechy racjonalnie oszczędnego, jest w przede wszystkim właściwe zaprojektowanie systemu wentylacji.

Stosując bardzo zdroworozsądkowe kryteria racjonalności energooszczędności domu, można zaryzykować postawienie tezy, że prawidłowo zaprojektowany obiekt, będzie miał warstwę ocieplenia o grubości większej niż aktualnie stosowane.

W przypadku styropianów o szczególnych właściwościach izolacyjnych, takich jak Fasada System Grafit z FS ARBET, warstwa ta będzie znacznie cieńsza niż w przypadku zastosowania tradycyjnych styropianów fasadowych.

Styropian grafitowy od Arbet to prawdziwie innowacyjny produkt, charakteryzujący się przede wszystkim podwyższonymi parametrami izolacyjności cieplnej. Szaro-srebrny kolor jest efektem dodania grafitu, który zwiększa absorpcję promieniowania cieplnego. W porównaniu z tradycyjnymi płytami, GRAFIT izoluje po prostu lepiej. Styropian FS Grafit stosowany jest przede wszystkim w tych miejscach, które wymagają szczególnie starannej izolacji, np. na powierzchniach ścian szkieletowych, w szczelinach zamkniętych lub wentylowanych ścian trójwarstwowych, na wieńcach, ościeżach, nadprożach i inne miejscach narażonych na powstanie mostków cieplnych, w loggiach balkonowych, ścianach warstwowych, ciągłych warstwach zewnętrznych ścian szkieletowych lub np. dachach stromych pod i pomiędzy krokwiami. Ze względu na swoje szczególne właściwości izolacyjne stosuje się znacznie cieńsze płyty, co umożliwia stosowanie dociepleń nawet w realizacjach tak trudnych jak budynki zabytkowe.

A dlaczego Arbet? O naszym styropianie z dumą mówimy, że jest prawdziwy. Prawdziwość oznacza jakość czyli to, że przy zastosowaniu płyt ARBET, zawsze zostanie osiągnięty dokładnie zamierzony efekt izolacyjności. Każdy płyta styropianu jest dokładnie tym, na co wskazuje opis, zamieszczony na jej opakowaniu i w deklaracji zgodności. Do utrzymania wysokiej jakości produktów ARBET służy Dział Kontroli Jakości, gdzie sprawdzana jest każda partia wyrobu, z każdej fabryki, każdego dnia.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty