Tynk mozaikowy to tynk cienkowarstwowy, którego spoiwem jest żywica. Tynki mozaikowe są o wiele bardziej odporne na mycie niż inne tynki dekoracyjne. Ponadto są wodoszczelne, ale jednocześnie mniej paroprzepuszczalne w porównaniu do tynków mineralnych, dlatego nie zaleca się ich stosowania w miejscach, gdzie mogą blokować wymagany przepływ pary wodnej, np. w systemach dociepleń z zastosowaniem wełny mineralnej lub na podłożach niewłaściwie zabezpieczonych przed niekontrolowanym przepływem wilgoci, takich jak np. źle zaizolowane fundamenty.
Tynk mozaikowy można nakładać samodzielnie, ale zawsze zalecamy skorzystać z usług fachowca lub osoby bardziej doświadczonej. Tynk mozaikowy powinno nanosić się na gładkie podłoża nośne, równe i wolne od zanieczyszczeń oraz pomalowane odpowiednim podkładem np. gruntem.
Malowanie powierzchni gruntem zabarwionym na kolor zbliżony do tynku, może wyeliminować ewentualne prześwity wynikające np. z niepełnego wypełnienia kruszywem mineralnym. Po wyschnięciu gruntu, należy nanieść tynk stalową pacą, zacierając w jednym kierunku tak, aby tynk ułożył się równo bez grudek i „zawieszonego” kruszywa.
Na tym etapie niedopilnowanie jakości ułożonej masy sprawi, że nie będzie już możliwości skorygowania powłoki tynkarskiej, a powierzchnia zamiast gładkiej i równej, pozostanie szorstka i chropowata. Należy pamiętać o jeszcze jednej, istotnej sprawie: masa w trakcie aplikacji ma inny kolor niż po wyschnięciu. Warto o tym pamiętać i nie wpadać w panikę, że nastąpiła pomyłka w kolorze gruntu czy tynku.
Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas