Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Budowa domu w zimie – czy warto?

Choć budowa domu kojarzy nam się raczej z pracami prowadzonymi w ciepłych miesiącach, część prac budowlanych można wykonać również zimą. Budowa domu trwa tygodniami, miesiącami, a nawet latami. Wiele zależy od technologii budowy i od materiałów. Inaczej proces wygląda w przypadku budynków murowanych, a inaczej – prefabrykowanych. To, co w technologii prefabrykowanej można zbudować w kilka dni, nawet zimą, w technologii murowanej wymaga o wiele więcej czasu, a nie wszystkie prace można wykonać, kiedy na zewnątrz panuje mróz.

budowa domu zimą

Jakie etapy budowy można wykonać zimą?

Grudzień czy styczeń to czas, kiedy zmienia się harmonogram prac. Przede wszystkim należy zadbać o zabezpieczenie tych elementów domu, które już zostały wykonane. Równie istotne jest przechowanie materiałów budowlanych w odpowiednich warunkach. Pozostawienie ich na mrozie czy deszczu może skutkować ich zniszczeniem. Niemniej jednak hurtownia budowlana, jakich wiele w całym kraju, na pewno potrafi doradzić, które materiały są mrozoodporne i nie wymagają tak specjalistycznego przechowania.

Jeśli kupisz mrozoodporne zaprawy, bez problemu możesz prowadzić prace murarskie, nawet w zimie. Budowa fundamentów i ścian nie musi się kończyć wraz z odejściem jesieni.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku budowy dachów. Przyjęło się twierdzenie, że przed nadejściem mrozów powinno się zakończyć budowę dachu na etapie stropów albo więźby, a następnie odpowiednio zabezpieczyć konstrukcję, jeśli dach w całości nie może być wykonany przed zimą. Najważniejsze jest to, by nie zostawiać na zimę warstwy membrany. Musi ona być jak najszybciej pokryta dachówką, blachodachówką lub jakimkolwiek innym, wybranym przez inwestora materiałem.

Z całą pewnością, w czasie zimowych miesięcy można prowadzić prace wykończeniowe i deweloperskie. Budynek w stanie surowym zamkniętym, czyli z oknami, drzwiami zewnętrznymi i bramą garażową można bez problemu ogrzać. W tym wypadku należy jednak pamiętać o odpowiedniej wentylacji, która umożliwi skuteczne odprowadzenie wilgoci.

Budowa domu zimą – co odłożyć na później?

Zima to na pewno nie jest najlepsza pora na tynkowanie czy ocieplanie domu. Co prawda na rynku są dostępne specjalne mrozoodporne domieszki do tynków, ale czas ich schnięcia jest stosunkowo długi. Nie polecamy pozostawiania na zimę budynku ocieplonego, ale nieotynkowanego. Wówczas warstwa ocieplenia może wilgotnieć i tracić swoje właściwości.

Przed nadejściem zimy warto więc przykryć fundamenty i ściany słomianymi matami, a otwory okienne i drzwiowe zabić deskami. Więźba dachowa wymaga zabezpieczenia folią i deskowaniem, a materiały budowlane odpowiedniego przechowania.

Materiały do budowy zimą

Wielu inwestorów może się zastanawiać, jakich materiałów używać, jeśli budowa ma być prowadzona zimą. Z całą pewnością w wyborze pomogą eksperci w naszych hurtowniach materiałów budowlanych. To właśnie u nas dowiesz się, które materiały warto wzbogacić domieszką antymrozową, by niskie zimowe temperatury nie tworzyły szkód. Jeśli masz pytania możesz również napisać do naszego eksperta i fachowca na adres: fachowiec@budinpol.com.pl 

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty