Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Różnica między kominkiem wentylacyjnym a odpowietrzającym. Co należy wiedzieć?

Kominki dachowe to zarówno wentylacyjne, jak i odpowietrzające. Są elementami pełniącymi funkcję wentylacyjną i stanowią część połaci dachowej. Powinny być zatem odpowiednio dobrane zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Warto dowiedzieć się więcej na temat różnicy pomiędzy kominkiem wentylacyjnym a odpowietrzającym, gdyż tych elementów nie można mylić i stosować zamiennie.

kominki wentylacyjne

Co warto wiedzieć na temat kominka wentylacyjnego?

Zakończenie instalacji wentylacyjnej to właśnie kominek wentylacyjny usytuowany na dachu. Odpowiada za prawidłową wentylację pomieszczeń takich jak kuchnia, łazienka, czy garaż. Nie nadaje się do odprowadzania spalin z kotła grzewczego czy to gazowego, czy olejowego. Kominki wentylacyjne to akcesoria dachowe, które występują w różnych kształtach i mogą być dopasowane do koloru pokrycia dachowego. Dzięki temu można stworzyć komplementarny system krycia dachu. Warto wiedzieć, że średnica kominka wentylacyjnego nie może być mniejsza niż 150 mm. Należy jeszcze zaznaczyć, że bardzo często kominek wentylacyjny dostępny jest w zestawie z rurą, która umożliwia przyłączenie do instalacji. Takie rozwiązania oferuje nasza hurtownia materiałów budowlanych na terenie Dolnego Śląska.

Czym jest kominek odpowietrzający?

Niestety to element bardzo często mylony z kominkiem wentylacyjnym, a jego rola jest zgoła odmienna. Odpowiada bowiem za prawidłowe funkcjonowanie instalacji kanalizacyjnej. Umożliwia utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w rurach kanalizacyjnych. Dzięki jego obecności nieczystości mogą spływać grawitacyjnie. Ponadto wyrównuje ciśnienie w rurach oraz wpływa na usuwanie gazów kanałowych. Dzięki niemu powietrze i gazy nie cofają się w kanalizacji i nie dochodzi do uwalniania nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Należy wiedzieć, że otwory wentylacyjne sieci kanalizacyjnej muszą być odpowiednio uszczelnione i zakończone ceramiczną dachówką odpowietrzającą. Przewody i piony kanalizacyjne są odpowietrzane przy użyciu rury łącznikowej z tworzywa sztucznego, dostępnej w jednym z trzech rozmiarów do wyboru.

Jakie są różnice pomiędzy kominkiem wentylacyjnym a odpowietrzającym ze względu na budowę?

Zasadniczą różnicą pomiędzy kominkiem wentylacyjnym, a odpowietrzającym oprócz ich funkcji jest średnica. Otóż kominek wentylacyjny jest szerszy od odpowietrzającego. Ten drugi ma średnicę ok. 100 mm, podczas gdy wentylacyjny jest o połowę szerszy. Kominki wentylacyjne i odpowietrzające różnią się też wysokością, a także sposobem wykończenia. Choć tak wiele różni te kominki, to jednak obydwa należy montować wysoko na dachu, blisko kalenicy, gdyż tylko wtedy mogą prawidłowo spełniać swoje zadanie. Im położone są dalej od kalenicy, tym większe ryzyko, że wentylacja czy kanalizacja nie będą funkcjonować prawidłowo. Nie należy ich zatem montować poniżej trzeciego rzędu dachówek, licząc od górnego styku połaci. Zalecana odległość od kalenicy wynosi do 1,5 m. W przypadku niżej położonych kominków wentylacyjnych i odpowietrzających problemem mogą być zsuwające się w zimie masy śniegu. W takim przypadku konieczne jest stosowanie śniegołapów. Warto jeszcze zaznaczyć, że odpowiednio dobrane kominki wentylacyjne i odpowietrzające zapewniają szczelność połaci dachowej.

Warto dobierać kominki wentylacyjne, ale i odpowietrzające do rodzaju połaci dachowej i jej kolorystyki. Zapewnienie szczelności tych elementów jest także niezwykle istotne, stąd warto sięgnąć po produkty najwyższej jakości. Takie bez wątpienia oferuje hurtownia budowlana Budinpol z Wrocławia, w której można też liczyć na kompleksowe doradztwo.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty