Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Poznaj 7 kluczowych zasad funkcjonalnego dachu

Budowa wymarzonego domu to ogromne wyzwanie. Nie tylko wymaga wytrwałości i nakładów finansowych, ale też sporo cierpliwości i czasu.  Kiedy już zdecydujemy się na wybór projektu oraz typ dachu, wówczas kolejnym etapem jest wybór pokrycia dachowego. Czym się kierować, aby podjąć dobre decyzje i cieszyć się pięknym i trwałym dachem przez długie lata? Z pewnością warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.  Oto 7 zasad, które pomogą nam ustrzec się przed ewentualnymi błędami.

dach budmat

Zasada 1: Wybierasz projekt – sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego

Wybierając projekt domu, trzeba pamiętać, że musi być przystosowany do warunków panujących na danej działce i w jej otoczeniu. Z tego względu, jeszcze przed kupnem projektu konieczne zapoznajmy się z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy. Jeśli gmina nie posiada planu, wówczas należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

 Zdarza się, że kształt dachu, jego pokrycie i kolorystyka są z góry narzucone przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dlatego uważnie go przeanalizujmy już przed zakupem projektu, aby nie dopuścić do sytuacji, w której okaże się, iż projekt nie spełnia wymogów obowiązujących na konkretnej działce. Przepisy precyzują m.in.: rodzaj i kształt – dach płaski czy spadzisty, jaka powinna być wysokość kalenicy w stosunku do poziomu terenu, położenie dachu w stosunku do granicy działki – prostopadłe lub równoległe. Warunki MPZP mogą również determinować wysokość okapu, rodzaj pokrycia dachowego, a także jego kolor (może zobowiązywać do tego konserwator zabytków), ilość kondygnacji, zakaz stosowania lukarn oraz to, czy nasz dom może mieć poddasze użytkowe.

Zasada 2: Dach dopasowany do klimatu

Decydując się na rodzaj dachu, musimy wziąć pod uwagę warunki klimatyczne panujące w bezpośrednim otoczeniu domu. Jeśli działka jest zlokalizowana na otwartej przestrzeni, w pobliżu lasu, to musimy liczyć się z możliwością występowania silnych wiatrów. Może to powodować uszkodzenia mechaniczne pokrycia dachowego spowodowane uderzaniem gałęzi. W pobliżu lasu może również dojść do porastania połaci mchem. W takich warunkach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dachówki ceramicznej, co najmniej angobowanej lub dachówki betonowej o gładkiej powierzchni. Pokrycie dachowe powinno także chronić przed wnikaniem wody i wilgoci w kolejne warstwy dachu i przestrzeń pod nim, oraz być odporne na zmiany temperatur.

Zasada 3: Wybierz materiały dachowe dobrej jakości

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, dlatego nie można na nim oszczędzać. O tym, że nie warto wybierać najtańszych materiałów albo nieznanych producentów, możemy przekonać się na własnej skórze. Tańsze produkty są zazwyczaj niższej jakości i posiadają gorsze parametry. W praktyce może to oznaczać, że połać dachowa będzie przeciekać, przepuszczać ciepło, generując tym samym wysokie koszty utrzymania domu. W efekcie przepłacimy zamiast zaoszczędzić. W kontekście dachu należy myśleć długofalowo. Jeśli więc myślimy o budowie domu, a nie chcemy nadwyrężać naszego budżetu, najlepiej po prostu wybrać prosty projekt, z dachem dwuspadowym. Te o wymyślnych kształtach i różnych nachyleniach połaci wymagają wielu dodatkowych elementów, które znacznie podnoszą koszt całości.

Zasada 4: Sprawdzona ekipa dekarska

Wykonanie dachu powierzmy sprawdzonej i godnej zaufania ekipie dekarskiej – uchroni to nasz budynek przed błędami wykonawczymi, a tym samym przed późniejszymi, poważnymi konsekwencjami. Błędy wykonawcze mogą zostać popełnione na każdym etapie. Zdarzają się tak znaczące wady konstrukcyjne, że mogą grozić nawet zawaleniem się dachu. Jeżeli nie jesteśmy pewni tego, co wykonał nasz dekarz, możemy zamówić specjalną ekspertyzę u rzeczoznawcy – radzi Superdekarz Tomasz Święty. Warto również poprosić o listę referencyjną obiektów z ostatniego roku.

Zasada nr 5: Zabezpiecz dach przed wilgocią, a oszczędzisz energię

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że straty ciepła generowane przez źle ocieplony dach mogą sięgać nawet 25%. Dlatego już na etapie budowy należy zadbać o energooszczędne ocieplenie poddasza i odpowiednią termoizolację dachu, a także odpowiednie zabezpieczenie materiału ociepleniowego. W tym celu konieczne jest zastosowanie wysokoparoprzepuszczalnych membran dachowych, które działają dwubiegunowo. Z jednej strony chronią pokrycie dachowe i konstrukcję dachu przed wilgocią i śniegiem, które mogą przedostać się po dachówkę, a z drugiej umożliwiają wydostanie się pary wodnej z wnętrza domu. Membrany dachowe w znacznym stopniu ograniczają straty ciepła i korzystnie wpływają na bilans energetyczny całego budynku. Dzięki wysokiej paroprzepuszczalności nie wymagają tworzenia szczeliny wentylacyjnej pomiędzy membraną a termoizolacją, ponieważ bezpośrednio przylegają do termoizolacji. Tak zabezpieczona połać dachowa pomoże zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, bez względu na rodzaju stosowanego paliwa.

Zasada nr 6: Uniwersalna dachówka 

Już na etapie projektu decydujemy się na rodzaj pokrycia dachowego. Warto wybrać dachówki, które są niezwykle popularnym materiałem do budowy dachu i posiadają szerokie zastosowanie, gdyż można je układać na wszystkich rodzajach dachów spadzistych. Ponadto dachówki są nie tylko proste w montażu, ale także przy ich stosowaniu powstaje mniej odpadów. Niekwestionowaną zaletą jest także ich wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz to, że charakteryzują się wysokimi parametrami akustyczno-izolacyjnymi. Dach pokryty dachówką z racji swojej masy nie jest podatny na drgania, jak np. pokryty blachą lub blachodachówką, dlatego też nie rezonuje, kiedy ulicą przejeżdżają większe pojazdy. Dachówka skutecznie tłumi także odgłos padającego deszczu. Pamiętajmy, że stosując ją wraz ze skutecznym ociepleniem, nie tylko ograniczymy straty ciepła w zimie, ale również ochronimy pomieszczenia przed nadmiernym przegrzewaniem się w czasie lata. Materiał ten dużo wolniej nagrzewa się podczas upałów niż np. blachodachówka.

Zasada nr 7: Nie rezygnuj z komunikacji dachowej

Wprawdzie instalowanie akcesoriów kominiarskich jest obowiązkowe tylko na dachach o spadku ponad 25% oraz na dachach pokrytych materiałami łamliwymi, jednak może być ona przydatna również na stosunkowo płaskim dachu i najlepiej pomyśleć o tego rodzaju zabezpieczeniach już na etapie projektowania domu. Skutki braku komunikacji dachowej możemy odczuć już podczas pierwszej zimy w nowym domu. Do awarii przewodów kominowych najczęściej dochodzi w sezonie grzewczym, kiedy dachy są oblodzone i zalega na nich gruba warstwa śniegu. Poruszanie się w takich warunkach po dachu jest niezwykle ryzykowne i trzeba liczyć się z tym, że kominiarz może odmówić wejścia na dach, pozbawiony ław kominiarskich czy stopni kominiarskich. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest zamówienie podnośnika koszowego, za którego wynajem zapłacimy więcej niż za cały system komunikacji dachowej – tłumaczy dekarz Łukasz Budzyński.

Zastosowanie się do powyższych 7 wskazówek z pewnością pozwoli nam uniknąć wielu błędnych decyzji, a tym samym późniejszych problemów z połacią naszego nowego domu.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty