Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Na czym polega konserwacja rynien?

Niezależnie od tego z jakiego materiału wykonany jest system rynnowy, wiosną i jesienią zasługuje na szczególną uwagę. Same rynny zwykle nie wymagają specjalnej konserwacji, ale należy sprawdzić ich drożność, szczelność oraz stan mocowania.

rynny galeco

Najważniejszym zadaniem podczas przeglądu rynny jest usuniecie zalegających liści i gałęzi, gdyż wszelkie zatory mogą doprowadzić nie tylko do wylewania się wody poza rynnę na elewację, ale również – w najgorszym przypadku – do wnikania jej pod okap, co może doprowadzić do zniszczenia drewnianej konstrukcji dachu. Systematyczne oczyszczanie rynien z zalegających liści nie jest zadaniem wymagającym dużych nakładów pracy, a na pewno pomoże uniknąć wielu problemów.

Czyszczenie rynien trzeba przeprowadzać także wtedy, gdy założone są na nich siatki ochronne. Co prawda zatrzymują one płaskie liście, ale przepuszczają igliwie oraz drobne gałązki i nasiona. Wszelkie nieszczelności lepiej od razu niwelować, by nie doszło do zniszczenia elewacji. Drobne pęknięcia w przypadku rynien plastikowych (rynien z pvc, rynien z tworzyw sztucznych) można naprawić za pomocą kleju i silikonu, jeżeli natomiast mamy rynny miedziane lub rynny cynkowo-tytanowe konieczna będzie lutownica. W przypadku tego drugiego materiału dodatkowym problemem może być rdza, więc również pod tym kątem należy przyjrzeć się orynnowaniu i dokonać niezbędnej konserwacji. Do przeglądu rynien, czyszczenia oraz sprawdzania szczelności nie trzeba zatrudniać specjalistów, właściwie wystarczy drabina i podstawowe narzędzia. Jednak naprawianie nieszczelności radziłbym powierzyć specjaliście, dzięki temu zyskamy gwarancję, że rynna zostanie uszczelniona w odpowiedni sposób, a przy okazji dekarz będzie mógł sprawdzić, czy jest odpowiednio zamontowana – mówi Cezry Gozdera ze Szczecina uczestnik branżowego programu Superdekarz.

Podczas konserwacji systemu rynnowego warto również zwrócić uwagę, czy nie doszło do zerwania lub obluzowania haków rynnowych, a w razie konieczności dokonać niezbędnych napraw. To również najlepszy moment, aby pomyśleć o instalacji systemu odladzania rynien i kabli grzejnych, które z roku na rok zyskują coraz większe grono zwolenników. Bo chociaż do mroźniej zimy pozostało jeszcze sporo czasu, nie warto zwlekać ze wszelkimi pracami budowlanymi do później jesieni.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty