Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Markizy na okna dachowe – funkcjonalność i komfort na poddaszu

Okna dachowe to absolutny must have na każdym poddaszu użytkowym. W ciepłe dni jednak ilość dostających się przez nie promieni słonecznych może powodować nadmierne nagrzewanie pomieszczeń. Można temu zapobiec w łatwy sposób, montując osłonę zewnętrzną w postaci markizy na okna dachowe. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze, aby spełniała oczekiwaną funkcję.

markizy VELUX

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie rodzaje osłon można zamontować na okna dachowe
  • Jakie funkcje spełnia markiza zewnętrzna i jakie daje korzyści
  • Jakie cechy markizy na okno dachowe są najważniejsze przy wyborze tego typu rozwiązania

Na rynku możemy kupić okna dachowe kilku producentów. Każdy z nich oferuje dedykowane do swoich produktów rozwiązania, w tym różnego rodzaju akcesoria. Znajdziemy wśród nich m.in. osłony pełniące konkretne funkcje – dekoracyjne, redukujące hałas, zabezpieczające przed włamaniem, ale przede wszystkim zaciemniające i chroniące przed ciepłem.

Biorąc pod uwagę sposób montażu, dzielimy je na wewnętrzne i zewnętrzne. Do osłon pierwszego typu należą rolety dostępne w wielu wariantach. Mamy tutaj naprawdę szerokie pole do popisu pod względem wzorów i kolorów materiału, które z łatwością dopasujemy do kolorystyki i stylu pomieszczenia. Drugi typ osłon to także rolety, ale montowane na zewnątrz, oraz markizy zewnętrzne, będące „bohaterem” tego artykułu.

W tekście podpowiemy, na co dokładnie zwrócić uwagę, aby zakup markizy był w pełni zadowalający i spełnił wszystkie nasze oczekiwania. Jeśli więc stoisz przed wyborem osłony zewnętrznej do okien dachowych, aby chronić poddasze przed nadmiernym nagrzewaniem, zapraszamy do lektury.

Markiza zewnętrzna – podstawowe korzyści z zastosowania

Osłony montowane na zewnątrz okna dachowego w porównaniu z osłonami wewnętrznymi mają jedną podstawową zaletę. Zatrzymują promienie słoneczne jeszcze przed szybą. Dzięki temu działają niezwykle efektywnie, gdyż znacząca ilość ciepła pozostaje po prostu na zewnątrz. Ich montaż może zredukować ponad 70% wpadającego do pomieszczenia ciepła. Taki wynik pozwala zapewnić na poddaszu komfortowe warunki nawet w upalne dni.

Markizy do okien dachowych możemy zastosować w każdym typie pomieszczenia. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Rozwiązanie to sprawdzi się równie dobrze podczas odpoczynku w sypialni, w trakcie zabaw w pokoju dziecięcym czy podczas pracy w domowym biurze, pozwalając nam cieszyć się przyjemną temperaturą na poddaszu.

Montaż markizy do okien dachowych

Pierwszym ważnym kryterium wyboru markizy jest oczywiście wielkość okna dachowego. Akcesoria tego typu są dostępne w każdym standardowym rozmiarze okna połaciowego, np. 78 x 140 cm czy 78 x 118 cm. Wybierając dedykowane rozwiązania, czyli okna i markizy tego samego producenta, mamy pewność, że oba produkty będą do siebie idealnie dopasowane.

Montaż markizy jest prosty i nie wymaga od nas większego doświadczenia budowlanego. Możemy go przeprowadzić od środka pomieszczenia, bez konieczności wchodzenia na dach, co znacząco ułatwia to zadanie. Jeśli jednak nie czujemy się pewnie i nie mamy zmysłu technicznego, możemy poprosić o pomoc fachowca.

Na stronie producenta znajdziemy informację, jak krok po kroku zamontować markizę. Pomocne będą także filmiki instruktażowe pokazujące wszystkie etapy montażu. Jedynym potrzebnym narzędziem jest wkrętarka. W zależności od tego, na jakiej wysokości znajduje się nasze okno, przydać może się także drabina. Pamiętajmy, aby podczas montażu zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Rodzaje markiz na okna dachowe – siatkowane czy zaciemniające?

Markizy mogą być wykonane z różnego typu materiału. Wybór konkretnego modelu warto podyktować naszymi oczekiwaniami co do funkcjonalności tego akcesorium do okien dachowych.

Pierwsza propozycja to markizy siatkowane. Jak sama nazwa wskazuje, są one wykonane ze specjalnej siatki z polichlorku winylu. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie ograniczają nam widoku na zewnątrz. Mimo to chronią pomieszczenie przed nagrzewaniem. Pamiętajmy, że ze względu na materiał nie pozwolą nam uzyskać znaczącego zaciemnienia w pomieszczeniu.

markiza VELUX

Drugim typem są markizy zaciemniające. Nie tylko chronią przed nadmiernym nagrzewaniem, ale również pozwalają zmniejszyć dopływ światła z zewnątrz. Jest to więc idealny wybór, jeśli np. chcemy sobie zrobić drzemkę w ciągu dnia.

Wśród markiz dachowych nie ma dużego wyboru w zakresie kolorów, jak w przypadku rolet. Zwykle występują w kolorze czarnym, pasującym do każdego pokrycia dachowego.

markiza zaciemniająca VELUX

Warto podkreślić, że każdą markizę zewnętrzną na okno dachowe można zamontować w połączeniu z innymi akcesoriami, takimi jak roleta czy moskitiera, tworząc idealny do naszych potrzeb zestaw. Dzięki temu możemy mieć pełną kontrolę nad nagrzewaniem i zaciemnieniem oraz chronić się przed komarami. Poza tym kupując w zestawie, zwykle możemy liczyć na niższą cenę, aniżeli kupując każdy produkt z osobna.

Sposób sterowania markizą do okien dachowych – ręczne, elektryczne czy solarne?

Markiza zewnętrzna – zarówno siatkowa, jak i zaciemniająca – porusza się razem ze skrzydłem okna połaciowego podczas jego otwierania lub zamykania. Kiedy jej nie używamy, pozostaje zwinięta w kasecie znajdującej się w górnej części okna. Sterowanie może być ręczne, elektryczne lub solarne.

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście markiza sterowana ręcznie. Aby ją zaciągnąć każdorazowo musimy otworzyć okno i zaczepić ją o specjalny haczyk. Może się to okazać nie do końca wygodnym, choć na pewno ekonomicznym rozwiązaniem.

sposób sterowania markizą

Markiza solarna nie wymaga okablowania. Jest to duży atut, jeśli poszukujemy rozwiązania na okna będące już w użytku. Dzięki temu unikniemy konieczności kucia ścian, celem zainstalowania kabli. Poza tym, przez to że markiza solarna nie jest zasilana prądem, a energią gromadzoną w baterii, jest energooszczędna.

Jeśli natomiast budujemy dom i mamy możliwość wcześniejszego zaplanowania montażu markizy do okien dachowych, bez przeszkód możemy wykorzystać zasilanie energią elektryczną. Taka markiza porusza się w górę i w dół po prowadnicach. Bez względu na wybór sposobu sterowania nieręcznego, jesteśmy w stanie zarządzać markizami praktycznie jednym przyciskiem, wykorzystując do tego klawiaturę lub w niektórych przypadkach nawet aplikację mobilną.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty