Odpowiednie czyszczenie i konserwacja okien dachowych, sprawi, że będziemy się nimi cieszyć przez długie lata, bez konieczności wymiany. Konserwacja i czyszczenie okien nie są trudnym zadaniem, dlatego każdy inwestor z pewnością poradzi sobie z tego typu zadaniem.
Najważniejsze w konserwacji okien dachowych jest oczyszczenie i smarowanie części ruchomych okuć. Pierwsza kontrola stanu okuć powinna mieć miejsce po zakończeniu prac z technologii gips karton (płyt g-k). Pyły powstałe podczas prowadzenia prac wykończeniowych bardzo często osadzają się na nasmarowanych okuciach i utrudniają prawidłową ich pracę. Warto też sprawdzić czy świeżo zakupione okna dachowe są pokryte fabrycznie kilkoma warstwami powłoki lakierniczej i czy są one ostateczne. Zdarza się u niektórych producentów, że okna sprzedawane są jako zaimpregnowane i tym samym wymagają od kupującego nałożenia dodatkowej warstwy ostatecznej lakieru.
Inną sprawą jest konserwacja powierzchni drewnianych. Jeżeli efekt wizualny ramy i skrzydła okiennego jest niezadowalający należy przeprowadzić lakierowanie powierzchni. To sprawa już dużo bardziej skomplikowana, ponieważ konieczny będzie demontaż skrzydła okiennego, a nawet wymiana uszczelek. W tym przypadku należy zasięgnąć informacji od producenta okna dachowego.
Czyszczenie i konserwacja okna dachowego powinna odbywać się okresowo, w szczególności na wiosnę po okresie zimowym, a także w jesieni. Jest to dobry moment, aby usunąć większe zabrudzenia, liście igliwie i pyły, które mogą zalegać w okolicy kołnierza okna dachowego.
Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas