Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Kolor dachu a jego izolacja

Od kilku lat na polskim rynku budowlanym obserwujemy modę na ciemne kolory dachów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaki wpływ na warunki panujące wewnątrz budynku ma kolor dachu i jak to przekłada się na nasze rachunki.

dach dom

 

Kolor dachu a termoizolacja

Powszechnie znanym faktem jest, że ciemne powierzchnie bardziej absorbują światło od jasnych. Ciemne dachy w słoneczne dni mogą nagrzewać się do nawet 85°C, co oczywiście przekłada się na większą temperaturę w środku budynku. To z kolei może znacząco zwiększyć nasze rachunki, jeśli zaczniemy korzystać z zużywających dużo prądu klimatyzacji. Czy zatem wybór ciemnego koloru dachu jest niekorzystny? Czy wybór modnych ciemniejszych odcieni zawsze musi zwiększać rachunki za prąd i klimatyzację? Absolutnie nie – rozwiązaniem jest odpowiednia izolacja dachu.

Wysokiej jakości izolacja to prawdziwa oszczędność dla domu. Skuteczny materiał izolujący powinien zatrzymywać ciepło w budynku zimą, jak również chronić go przed nadmiernym nagrzewaniem się latem. Szczególnie gdy decydujemy się na ciemny kolor dachu, powinniśmy zadbać o to, żeby izolacja była jak najlepsza. Czym wyższej jakości materiał wybierzemy, tym mniejsze będą koszty użytkowania – szczególnie na poddaszu. Tradycyjne rozwiązania oparte na włóknach szklanych (tzw. wełna szklana lub wata szklana) mogą okazać się niewystarczające. Układanie waty między krokwiami powoduje bowiem powstawanie tzn. mostków termicznych, przez które ucieka i dostaje się ciepło.

W tym kontekście warto rozważyć rozwiązanie, które zapewnia BMI Braas – skuteczny system izolacyjny DivoDamm, eliminujący mostki termiczne.

Jak działa termoizolacja? 

Poszczególne elementy łączy się ze sobą i układa jako jedną powierzchnię ponad krokwiami. Dodatkową zaleta jest fakt, że całość może być montowana bez deskowania. System izolacji DivoDamm wykonany jest z wysokowydajnego materiału izolacyjnego – poliuretanu PIR, który osiąga najlepsze wartości izolacyjne także przy niewielkiej grubości materiału. Produkty DivoDamm nadają się idealnie do trwałej izolacji dachu w nowym budownictwie oraz do modernizacji budynków istniejących. Obok korzystnych właściwości izolacyjnych do najważniejszych argumentów przemawiających za wyborem Braas DivoDamm należy także doskonała trwałość. Długa żywotność materiałów izolacyjnych jest kluczowa, jeśli chcemy, żeby nasza instalacja grzewcza była efektywna.

Skuteczna izolacja dachu pozwala zaoszczędzić nawet do 75% potencjalnie traconego ciepła oraz wyeliminować problem nagrzewania się poddasza. Słowem jest to inwestycja bardzo opłacalna. Zaniedbanie tak istotnego elementu konstrukcji dachu może nas słono kosztować, szczególnie jeśli posiadamy dach w ciemnych kolorach.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty