Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Jak zabezpieczyć dach przez wichurami?

W ostatnich latach obserwujemy zmiany klimatyczne i różne anomalnie pogodowe, które dotychczas nie występowały, Coraz częściej pojawiają się gwałtowne burze i wichury, które potrafią wyrządzić spore szkody w gospodarstwach domowych. Jak zatem chronić nasze domy i dach przed wichurami? Na te pytania odpowiadają nasi eksperci, wykonawcy dachów.

dachowka

Jeżeli dach jest odpowiednio skonstruowany, to przetrwa bez uszczerbku wietrzny sezon. Na dach trzeba spojrzeć jak na pewien rodzaj skrzydła. Wiatr potrafi przenieść dach na pole do sąsiada albo przerzucić jedną połać przez kalenicę na przeciwną stronę.  Generalnie rzecz ujmując, dachy mają całkiem niezłe parametry aerodynamiczne i gdyby nie mocowanie krokwi do murłat, a murłat do wieńca i ścian, to całe dachy szybowałyby dość często. Najczęściej dachówki mocuje się wcale nie dlatego, żeby „nie spadły”, lecz żeby „nie odleciały” do sąsiada – tłumaczy Dariusz Nowicki, Superdekarz, z firmy Kanobud z Opola. Na szczęście – odpowiednie mocowanie skutecznie uniemożliwia dachom „latanie”, warto więc zadbać o to, by było zaprojektowane zgodnie z odpowiednimi normami. – dodaje.

Projekt a teren budowy

Niezależnie od tego, czy wybierzemy projekt indywidualny, czy projekt domu z katalogu – niezbędne jest dostosowanie projektu do danego terenu. Duże znaczenie ma tu położenie domu. Według normy Eurokod – EN 1991-1-4:2008 Polskę możemy podzielić na trzy strefy obciążenia wiatrem. Według tej normy najbardziej narażone na działanie wiatru są południowe części województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego oraz dolnośląskiego oraz północne części woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego. Projektant opierając się na tej normie oraz na podstawie konkretnych obliczeń dla konkretnego dachu, z konkretną lokalizacją i konkretnym modelem dachówki, znając wytrzymałość klamer wyznaczy potrzebną ich liczbę na metr kwadratowy dachu.

Wybór pokrycia dachowego

Według Superdekarza Łukasza Budzyńskiego z firmy „Budzyński”, na terenach narażonych na wiatr najlepiej sprawdza się dachówka. Ma ona mały format i jest ciężka, a więc siła wiatru z trudem ją podnosi. Przy standardowej sile wiatru co najwyżej może dojść do uniesienia lub uszkodzenia kilku dachówek. Tymczasem pokrycie dachowe wielkoformatowe np. z blachy dachowej lub blachodachówki może zostać zdjęte całe, niekiedy nawet z więźbą. – Jeśli chodzi o ewentualną naprawę, to dachy ułożone z drobnych elementów mają tę zaletę, iż łatwo wymienia się poszczególne części. W przypadku pokryć dachowych wykonanych z materiałów wielkoformatowych (np. blachodachówki), naprawa wiąże się często z wymianą sporej części dachu, a to z kolei skutkuje sporymi wydatkami – tłumaczy pan Łukasz.

Sposób mocowania dachówek

W większości przypadków dachówki na połaciach nie są mocowane. Mocuje się jedynie dachówki szczytowe, w obszarze brzegowym, dachówki cięte w koszach, cięte na grzbietach, cięte przy oknach dachowych (oknach połaciowych) oraz przy kominach. Z kolei na połaciach dachówka utrzymuje się pod wpływem własnego ciężaru.

Do mocowania dachówek służą spinki do dachówek oraz klamry do gąsiorów, które stanowią najlepsze zabezpieczenie dachu. Aby było ono skuteczne, trzeba dokładnie zaprojektować ilość oraz rozmieszczenie klamer. Na to wpływ mają: kąt nachylenia połaci dachowej, wysokość budynku, fragment połaci oraz rodzaj konstrukcji dachu. Te parametry bierze pod uwagę projektant przy obliczeniach. Przy dużym nachyleniu dachu (powyżej 65 stopni) należy mocować każdą dachówkę połaciową. Producenci posiadają własne, sprawdzone klamry przeznaczone do poszczególnych rodzajów dachówek. Przy dachówce karpiówce istnieje dylemat – gwoździe czy wkręty? Najczęściej decyduje o tym dekarz, opierając się na swoim doświadczeniu i wiedzy.

Prognozy długoterminowe – będzie wiało

Klimatolodzy ostrzegają, że w kolejnych latach wskutek globalnego ocieplenia może zwiększyć się liczba gwałtownych zjawisk pogodowych takich jak trąby powietrzne czy wichury. Niezależnie od tego, czy wierzymy w prognozy czy podchodzimy do ostrzeżeń sceptycznie, warto zainwestować w dach odporny na silne wiatry. Wydatek na dobry projekt wykonawczy, klamry zabezpieczające, a przede wszystkim na sprawdzonych i dobrych dekarzy, jest inwestycją w bezpieczeństwo i spokojny sen w czasie wichur.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty