Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Jak dobrać rynny do powierzchni dachu?

W celu właściwego odwodnienia dachu należy dobrać rynny o odpowiedniej wielkości, czyli określić średnicę rynny, ilość rur spustowych oraz ich umiejscowienie, które może być skrajne lub centralne. W przypadku położenia skrajnego, rura spustowa zlokalizowana jest „na skraju” budynku po jednej stronie, w przypadku umiejscowienia centralnego, rura spustowa znajduje się mniej więcej w połowie długości dachu.

rynny

Aby prawidłowo określić rozmiar rynien i rur spustowych koniecznych do odwodnienia określonej połaci dachowej, należy zwrócić się z pomocą do dekarza lub sprzedawcy w hurtowni budowlanej. Stosownego doboru można dokonać również we własnym zakresie, korzystając z informacji zawartych w katalogach wielu firm. Dodatkową zaletą korzystania z usług hurtowni budowlanej jest pomoc sprzedawcy wyborze producenta rynien oraz modelu systemu rynnowego, a także wyboru innych materiałów do budowy domu i pokrycia dachowego, (rzadko kupujemy wyłącznie rynny) oraz możliwość uzyskania szybkiej wyceny wszystkich produktów.

Aby samodzielnie wyliczyć ilość rynien i rur spustowych na początek należy obliczyć tzw. efektywną powierzchnię dachu (EPD) wg poniższego wzoru:

EPD = (B+C/2) × długość dachu (m), gdzie:
B – oznacza odległość w poziomie od narożnika do kalenicy (m)
C – wysokość dachu (m)

Tak wyliczoną wartość należy porównać z zestawieniem rozmiarów systemów rynnowych oferowanych przez danego producenta. W ramach wyboru rynien należy też zwrócić uwagę na profil rynny, który oznacza jej szerokość, liczoną w najszerszym punkcie od wewnętrznych krawędzi, podawaną w mm oraz szerokość przekroju rury spustowej.

Profil oznacza też kształt rynny. Typowe elementy mają przekrój koryta, czyli półokrągły kształt. Na rynku są dostępne także systemy rynnowe o profilu kwadratowym, w których rynna i rura spustowa ma kształt prostopadłościanu bez jednej ściany.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty