Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Budujesz, remontujesz dach? Pomyśl o izolacji nakrokwiowej!

Optymalna termoizolacja dachu i ścian, to główny wyznacznik domu energooszczędnego – co to w praktyce oznacza? Z pewnością ciepły dom w zimie, chłód na poddaszu w lecie oraz oszczędności w domowym budżecie przez cały rok. Dlatego też warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania, bo poniesione koszty zwrócą się w przeciągu kilku lat, a komfort mieszkania będzie nie do przecenienia.

izolacja nakrokwiowa

Jak zapewnić właściwą termoizolację dachu?

Za termoizolację dachu w największej mierze odpowiada materiał izolacyjny – obecnie najczęściej jest to wełna mineralna lub wełna szklana. Jej odpowiednio grubą warstwę układa się między krokwiami, pod membraną dachową i obudowuje na przykład płytą gipsowo – kartonową (inaczej płyta g-k).

Jeżeli podczas budowy dachu zamiast wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej zostanie użyta niskopararoprzepuszczalna folia dachowa lub deskowanie z papą, należy pamiętać o pozostawieniu szczeliny wentylacyjnej pomiędzy folią a warstwą termoizolacji, w przeciwnym razie w ociepleniu zacznie pojawiać się wilgoć, która jest największym zagrożeniem dla tradycyjnego ocieplenia – mówi Tomasz Święty z firmy IZO-BAU uczestnik branżowego programu SUPERDEAKARZ.

Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli podczas budowy nie zadbamy o to, by każde, najdrobniejsze uszkodzenie membrany dachowej, zostało sklejone specjalną taśmą – wówczas ryzykujemy, że woda dostanie się do warstwy ocieplenia – a zawilgocona wełna mineralna nie tylko zacznie gnić, ale również przestanie spełniać właściwie funkcje termoizolacyjne.

Alternatywnym rozwiązaniem dla tradycyjnej termoizolacji jest zastosowanie izolacji nakrokwiowej. Zapewnia ona wysokie parametry termoizolacyjne, a dodatkowo likwiduje problem mostków termicznych, powodowanych przez drewnianą konstrukcję dzięki temu, że jest układana na całej powierzchni dachu.

Czym jest izolacja nakrokwiowa?

Decydując się na izolację nakrokwiową, zastępujemy warstwę wełny mineralnej ułożoną w przestrzeni między krokwiami, płytą izolacyjną ułożoną bezpośrednio na krokwiach lub na deskowaniu. Od lat 60 w budownictwie stosuje się poliuretanową piankę sztywną (PUR), jako wyjątkowo wydajny materiał izolacyjny, który posiada o 67% lepsze właściwości izolacyjne niż materiały tradycyjne.

Pianka sztywna poliizocyjanurowa (PIR), z jakiej zbudowane są Braas DivoDamm Top oraz Braas DivoDamm Pro jest najnowszą generacją tego produktu. Posiada ona nie tylko znakomite właściwości izolacyjne, ale również jest wyjątkowo odporna na nacisk oraz działanie niemal wszystkich budowlanych substancji chemicznych.

Dodatkowo dzięki temu, że materiał izolacyjny znajduje się na krokwiach, których nie trzeba zabudowywać płytami kartonowo – gipsowymi, rozwiązanie to pozwala na zyskanie dodatkowej przestrzeni na poddaszu oraz na aranżację poddasza, wykorzystującą drewnianą konstrukcję.

Podczas budowy wymarzonego domu, warto przemyśleć różne rozwiązania budowlane i zwrócić szczególną uwagę na nowości technologiczne. Jeżeli chcemy obniżyć koszty inwestycji, poszukajmy sposobów na uzyskanie dotacji z Unii Europejskiej, których nadal nie brakuje.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty