Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Prawidłowe wykonanie podkładu i posadzki z ogrzewaniem podłogowym

Wodne ogrzewanie podłogowe, dzięki swoim zaletom jest coraz częściej stosowane w naszych domach. Prawidłowe wykonanie prac instalacyjnych jest ważnym elementem przyszłej eksploatacji. Warto jednak pamiętać, że dopełnieniem całości jest dobry podkład i posadzka.

ogrzewanie podłogowe

Najczęściej stosowanymi podkładami pod posadzki są wylewki cementowe wykonywane na budowie z cementu, piasku i wody. Taka zaprawa musi być również wzbogacona dodatkami uplastyczniającymi. Wybór przygotowywanej na budowie cementowej wylewki, poza niską ceną, niesie ze sobą jednak ryzyko niedostatecznej lub różnej wytrzymałości podkładu. Może to być spowodowane składem poszczególnych partii zaprawy lub też czasem niepoprawnego mieszania składników. Jeżeli decydujemy się na cementowe podkłady podłogowe, najlepiej wykonać je z gotowej suchej mieszanki o stałym składzie i gwarantowanej przez producenta wytrzymałości. Firma Baumit oferuje kilka cementowych podkładów pod posadzki, które mogą być stosowane na ogrzewania podłogowe bez żadnych dodatków. Warto wymienić jastrychy cementowe Estrich E160 o wytrzymałości na ściskanie > 16 MPa, który przystosowany jest do obróbki w mixokretach, Estrich E225 o wytrzymałości > 20 MPa, który jest bardzo mocny i łatwy do wyrównywania i zacierania oraz Faser Estrich E225 posiadający dodatek włókien i dzięki temu nie będziemy potrzebować dodatkowego zbrojenia. Zalecana grubość warstwy powinna wynosić, co najmniej 4,5 cm nad rurką grzewczą. Zgodnie z zaleceniami technicznymi cementowe podkłady pod posadzki ogrzewane powinny posiadać dodatkowe zbrojenie przeciwskurczowe. Wykonujemy je z siatek stalowych lub poprzez dodatek włókien rozproszonych. Należy również zachować normowy układ dylatacji całej powierzchni posadzki.

Wybierając podkład cementowy wymagane jest spełnienie wielu wymagań, bez których nie zachowuje on oczekiwanej trwałości. W ofercie firmy Baumit można znaleźć bardziej nowoczesne i efektywne rozwiązanie w postaci płynnego jastrychu Alpha 2000.  Jedną z zalet tego produktu jest szybkość wykonania ok. 100 m2 w ok. 3-4 godzin przy pomocy agregatu tynkarskiego z pompą ślimakową.

Stosowanie dylatacji jest wymagane dla powierzchni powyżej 300 m2. Zalecana grubość warstwy to tylko 3,5 cm nad rurką grzewczą.  Po gotowym podkładzie już po 24 godzinach można chodzić, a powłoka nie wymaga żadnych zabezpieczeń i pielęgnacji. Ogrzewanie podłogowe zaczynamy uruchamiać po 7 dniach, przy wykorzystaniu cementowych mieszanek po min. 14 dniach. Alpha 2000 bardzo dobrze przewodzi ciepło a w porównaniu do klasycznych wylewek cementowych podłoga nagrzewa się dwukrotnie szybciej. Takie rozwiązanie daje wymierne oszczędności energii i pozwala łatwiej sterować oraz programować temperaturą pomieszczeń. Gotowa powierzchnia jest równa, przez co zużywamy mniej klejów do płytek i oszczędzamy na kosztach robocizny.

Ostatnią warstwą ogrzewanej podłogi jest posadzka, którą wykonujemy najczęściej z gresowych płytek ceramicznych. Podłoże pod płytki musi być suche (wylewki cementowe o grubości 6 cm schną ok. 8 tygodni, te wykonane jastrychem Alpha 2000 o grubości 5 cm wysychają po 4-6 tygodniach), czyste (z powierzchni należy usunąć resztki tynków, farb i dokładnie odkurzyć), a także mocne (przy próbie zarysowania ostrym metalowym narzędziem materiał nie powinien się kruszyć i odrywać). Dodatkowo podłoga powinna być „wygrzana”, jednak w czasie klejenia i fugowania ogrzewanie musi być wyłączone.

Przed klejeniem okładziny, podłoże gruntujemy odpowiednim gruntem np. Baumit Grund stosowanym zarówno na wylewki cementowe jak i anhydrytowe. Baumit Grund jest gruntem głęboko penetrującym i już po 15 minutach można przystąpić do mocowania płytek. Do klejenia zaleca się kleje cementowe klasy C2 o podwyższonych wymaganiach i o wydłużonym czasie otwartym o oznaczeniu E. Większe bezpieczeństwo dają również kleje odkształcalne posiadające oznaczenie S1 lub S2. Przy klejeniu bardzo ważne jest, aby powierzchnia styku kleju z podłożem wynosiła 100%. Efekt ten uzyskamy pokrywając klejem podłoże i płytkę. Jest to operacja kłopotliwa szczególnie dla płytek dużych formatów, dlatego wygodniej jest stosować kleje upłynnione.

Z grupy produktów Baumacol przeznaczonych do płytek na ogrzewania podłogowe zalecane są następujące kleje. Po pierwsze FlexTop klasy C2 TE S1 – jest to cienkowarstwowy klej do 5 mm, przeznaczony do każdego rodzaju płytek niezależnie od rozmiaru, a także odporny na wysokie obciążenia eksploatacyjne. Kolejny to FlexUni klasy C2 T – również cienkowarstwowy do 5 mm, do każdego rodzaju płytek o wymiarach nawet do 60×60 cm, a ostatnim jest FlexFlow klasy C2 E S1 – upłynniony, grubowarstwowy klej do 20 mm i przede wszystkim przeznaczony do płytek dużych rozmiarów.

Fugowanie płytek zaleca się rozpocząć po min. 48 godzinach. Ten czas pozwoli na dobre związanie i wyschnięcie warstwy kleju. Niebezpieczne jest klejenie płytek na styk lub stosowanie bardzo wąskich fug. Ze względu na rozszerzalność płytek pod wpływem ciepła konieczna jest możliwość kompensowania naprężeń, którą umożliwiają odpowiednio szerokie fugi. Średnio zaleca się fugi ok. 5 mm szerokości. Zalecamy stosowanie zaprawy PremiumFuge, która jest odporna na zabrudzenia, niezwykle elastyczna, o podwyższonej wytrzymałości na ścieranie klasy CG2, w zakresie szer. 2-7 mm, a dodatkowo dostępna aż w 24 kolorach. Dylatacje, połączenia z listwą cokołową, styki z innymi posadzkami należy wypełnić silikonem dostępnym w takich samych kolorach jak PremiumFuge.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty