Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Klejenie i zbrojenie płyt termoizolacyjnych za pomocą zapraw klejowo-szpachlowych

Elewacja to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Najpopularniejszym obecnie sposobem jej wykonania jest bezspoinowy system ocieplania. Pozwala on na efektowne i szybkie wykończenie ścian zewnętrznych, obniżając przy tym zapotrzebowanie nieruchomości na energię niezbędną do ogrzewania czy klimatyzacji. Od jego wyboru oraz prawidłowego wykonania zależy trwałość elewacji, a także jakość i komfort życia mieszkańców. Dla uzyskania optymalnych efektów ważny jest nie tylko właściwy dobór materiału izolacyjnego czy tynku dekoracyjnego. W trosce o stabilność izolacji na ścianie, a co za tym idzie całej warstwy ocieplenia, niezwykle istotne jest również zapewnienie trwałego mocowania oraz zbrojenia płyt fasadowych.

klejenie płyt

System dociepleń składa się z komponentów, z których każdy odgrywa ważną rolę i nie może zostać pominięty, jeśli ma efektywnie spełniać swoje podstawowe zadanie, jakim jest izolacja cieplna. Aby instalacja systemu ociepleń była efektywna i przynosiła wymierne korzyści, każda inwestycja musi być traktowana indywidualnie pod względem projektowym, a każdy etap prac precyzyjnie i fachowo wykonany. Najważniejszym elementem z punktu widzenia trwałości całego układu jest zaprawa klejowo-szpachlowa. Materiał ten służy zarówno do mocowania płyt styropianowych oraz z wełny mineralnej, jak i do wykonywania na ich powierzchni warstwy zbrojonej, która zapewnia wytrzymałość systemu ociepleń. Zaprawa wraz z siatką z włókna szklanego mają za zadanie wiązać płyty termoizolacyjne ze sobą, przejmować zewnętrzne i wewnętrzne obciążenia mechaniczne działające na warstwę styropianu, a także tworzyć mocne, stabilne podłoże pod tynki elewacyjne. Ważną rolą tego duetu jest również zabezpieczenie płyt termoizoloacyjnych przed wodą opadową, znacznymi wahaniami temperatur, czy szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego w sezonie letnim czy mrozem w okresie zimowym. Tylko wysokiej jakości materiały od sprawdzonych producentów są w stanie sprostać tak wysokim wymaganiom przez cały okres eksploatacji budynku.

Wysokie parametry wytrzymałościowe i łatwą obróbkę gwarantują zaprawy klejowo-szpachlowe na bazie cementu oferowane przez jednego z czołowych producentów kompletnych systemów ociepleń – firmę Baumit. Zarówno Baumit ProContact, jak też Baumit DuoContact łączą system w jedną całość i zapewniają wieloletnią trwałość ocieplenia. Wybór optymalnego rozwiązania zależy od rodzaju oraz stanu podłoża, a także od rodzaju materiału termoizolacyjnego zastosowanego w systemie ocieplenia. Wysoką siłę klejenia białego styropianu oraz optymalną wytrzymałość warstwy zbrojonej gwarantuje paroprzepuszczalna, odporna na warunki atmosferyczne zaprawa Baumit DuoContact. Co więcej, z powodzeniem można ją zastosować również do szpachlowania tynków cementowo-wapiennych i betonu, wypełniania ubytków i szczelin oraz wyrównywania podłoża wewnątrz i na zewnątrz budynków. Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest sucha mieszanka na bazie szarego cementu Baumit ProContact. Przepuszczająca parę wodną zaprawa klejowo-szpachlowa o wysokiej przyczepności służy do mocowania i szpachlowania płyt z wełny mineralnej i styropianu – także grafitowego oraz do wykonywania zbrojonej warstwy ochronnej przy ocieplaniu budynków nowo wznoszonych, jak i poddawanych termorenowacji.

Ocieplenia elewacji, przy których zastosowano proponowane przez Baumit rozwiązania charakteryzują się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi, a także znakomitą i sprawdzoną trwałością, czego najlepszym potwierdzeniem jest fakt, posiadania przez te systemy Europejskich lub Krajowych Aprobat Technicznych i oznakowana odpowiednio znakami CE lub B.

Mocowanie płyt termoizolacyjnych

Ocieplana ściana powinna być równa (± 5 mm/m). Nierówności do 10 mm należy uprzednio zniwelować przy użyciu zaprawy klejowej Baumit DuoContact, większe – poprzez nałożenie warstwy tynku. Podłoże do przyklejania płyt izolacyjnych musi być stabilne, suche i niezmrożone, o dostatecznej nośności, wolne od wykwitów, zanieczyszczeń zmniejszających przyczepność zaprawy i wyraźnie łuszczących się powłok malarskich czy też wypraw tynkarskich. Mocowanie termoizolacyjnych płyt styropianowych musi być wykonywane za pomocą klejenia metodą obwodowo – punktową. Prawidłowo nałożona zaprawa po dociśnięciu płyty pokrywa w takim przypadku min. 40% jej powierzchni. Przy równym podłożu możliwe jest także nanoszenie całopowierzchniowe pacą zębatą. Płyty należy mocować ściśle jedna przy drugiej, w jednej płaszczyźnie, z zachowaniem mijankowego układu styków pionowych. W szczególnych okolicznościach wynikających ze stanu podłoża bądź lokalizacji budynku, nieodzowne może okazać się zastosowanie kotew, lub łączników mechanicznych. Kołkowanie płyt należy dokonywać po 24-godzinnej przerwie technologicznej w takiej ilości łączników na 1 m2 jak przewiduje projekt.

Wykonanie warstwy zbrojonej siatką

Gotową zaprawę klejowo-szpachlową należy rozprowadzać na powierzchni płyt termoizolacyjnych warstwą o grubości 2-3 mm za pomocą gładkiej, stalowej pacy 10 mm, a następnie zatapiać pionowe pasy siatki zbrojeniowej z włókna szklanego Baumit StarTex – z zachowaniem zakładów min. 10 cm i szpachlować na równo świeżą masą klejowo-szpachlową tak by siatka przestała być widoczna. Przed rozpoczęciem kolejnych etapów prac, po szpachlowaniu wymagana jest min. 3-dniowa przerwa technologiczna.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty