Gładkie i równe powierzchnie umożliwiają efektowną dekorację ścian i sufitów. Podłoża te pozwalają wykorzystywać różnego rodzaju farby, tapety, lakiery czy ozdobne lazury do aranżacji pomieszczeń. Gładź gipsowa pozwala na wykonanie białych, bardzo gładkich powierzchni przed finalną dekoracją wnętrz.
Mieszanka do wykonania gładzi gipsowej złożone są ze specjalnie dobranych surowców używanych w produkcji, odpowiedzialnych za bardzo dobre właściwości robocze gwarantuje wysoką jakość wykonanej powierzchni, bez ryzyka rys lub pęknięć.
Przykładem jest gładź gipsowa Baumit FinoBello, która jest starannie dobraną mieszanka o wysokiej jakości drobno zmielonego, białego spoiwa gipsowego i wypełniaczy mineralnych oraz dodatków modyfikujących. Składniki te zwiększają przyczepność, urabialność masy, a także regulują czas wiązania spoiwa gipsowego. Fabrycznie przygotowana gładź gipsowa przeznaczona jest do wykonywania białych, bardzo gładkich powierzchni ścian i sufitów przed malowaniem. Baumit FinoBello można także nakładać jako ostateczną warstwę na szpachlach gipsowych, tynkach, betonie i płytach gipsowo – kartonowych. Masę należy kłaść na otynkowanych ścianach i sufitach wewnątrz budynków. Warto pamiętać, że gładzi gipsowej nie można stosować w pomieszczeniach narażonych na ciągłe zawilgocenie i kondensację pary wodnej. Podłoże, na które należy nanosić gładź gipsową to przede wszystkim ściany i sufity z wielkowymiarowych elementów betonowych (prefabrykatów) lub wylewanych w szalunkach, a także szpachle gipsowe, tynki gipsowe, cementowo – wapienne oraz płyty gipsowo – kartonowe.
Powierzchnia podłoża powinna być wysezonowana, sucha, czysta, trwała oraz nośna. Przed nakładaniem masy na ściany oraz sufity należy je oczyścić z kurzu i zatłuszczeń, resztek farby i innych zanieczyszczeń. Podłoże powinno mieć równą fakturę. Z kolei pęknięcia i rysy należy rozkuć, a następnie wszystkie ubytki wypełnić gipsem szpachlowym. W zależności od rodzaju podłoża, powierzchnię warto zagruntować. Wszystkie elementy stalowe, takie jak ościeżnice, przewody instalacyjne czy barierki, należy zabezpieczyć antykorozyjnie przed bezpośrednim zetknięciem z gipsem.
Przygotowaną masę gipsową trzeba nanosić równą warstwą o grubości od 1 do 2 mm, rozprowadzać na przygotowanym podłożu za pomocą stalowej, nierdzewnej pacy do uzyskania pożądanego efektu. Wysoka jakość gładzi gipsowej, pozwala na nakładanie drugiej warstwy po około 20 minutach od nałożenia pierwszej. Po wyschnięciu powłoki, wszelkie nierówności zeszlifować siatką do szlifowania lub papierem ściernym. Należy pamiętać, by nie dopuścić do przetarcia wierzchniej warstwy. Gładź gipsową należy zużyć w ciągu 60 minut od wymieszania z wodą. Niewykorzystana, twardniejąca masa nie nadaje się do powtórnego zarobienia wodą.
Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas