Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Kto wymaga więcej? My od klinkieru, czy on od nas?

Zasada jest prosta. Wolimy zdecydowanie bardziej brać niż dawać. Fakt, zdarzają się altruistyczne jednostki, ale one jedynie potwierdzają regułę. W zależności człowiek – produkt, ten podział jest jasny. Kupujemy, chcąc najlepszego dla siebie rozwiązania, w domyśle mając mało wymagającego. Bo produkt idealny, jest i piękny i wysokiej jakości i zdecydowanie niekłopotliwy.

klinkier

Klinkier metoda na święty spokój

Decydując się na elewację z cegły klinkierowej wybieramy rozwiązanie jedynie ciut droższe od tradycyjnego tynku zewnętrznego. Do tego ciekawsze, bardziej eleganckie, z klasą. Czy są jeszcze jakieś inne pozytywy tego rozwiązania? Jak najbardziej. Cegła klinkierowa to rozwiązanie na długie lata. Wierzyć się nie chce, że w dzisiejszych czasach, coś może trwać dłużej niż spłata kredytu na dom, a jednak.

– Klinkier, rzecz jasna ten, odpowiednio położony i dobrego gatunku jest w stanie, w niezłej całkiem formie, wytrzymać na elewacji nawet kilkadziesiąt lat. Jest więc rozwiązaniem trwałym i nie na chwilę. Raz położony, nie będzie wymagał zachodu, od właścicieli posesji – wyjaśnia Ekspert Budinpol.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że elewacja z klinkieru nie wymaga od jej właścicieli żadnych prac związanych z jej konserwacją czy cyklicznym odnawianiem. Nie trzeba jej także w żaden sposób dodatkowo impregnować. Jedyne na co musimy być przygotowani to jej umycie od czasu do czasu, ale z tym poradzić sobie powinien zwykły wąż ogrodowy, szczotka ryżowa, gąbka. Jeżeli dysponujemy myjką ciśnieniową, to też się tu znakomicie sprawdzi. Tutaj jednak kierujmy się zawsze zasadą, że przesada nie popłaca i nie przemaczajmy naszej klinkierowej elewacji.

– Problem, który czasem występuje w przypadku elewacji klinkierowej, to biały nalot. To nic innego jak sól wydostająca się na powierzchnię. Może to mieć związek z wilgocią w murze, albo też złą zaprawą, czy też fugą. Warto o tym pamiętać, by w razie jego wystąpienia nie wpadać w panikę. Można się go w łatwy sposób pozbyć za pomocą ciepłej wody i szczotki, a jeżeli to nie pomaga, udać do hurtowni budowlanej po specjalistyczny preparat – dodaje nasz Ekspert.

Dużo daję, mało biorę

Klinkier to bardzo wytrzymały i trwały materiał. Niebywale odporny na ciężkie warunki atmosferyczne, ponieważ doskonale radzi sobie z opadami deszczu, a także niską temperaturą. Cegła klinkierowa może poszczycić się wynikiem lepszym niż wymaga tego norma nasiąkliwości. Wystarczyłoby, gdyby miała 16% nasiąkliwości, ona ma jedynie 6%. Jedynym jego wymogiem jest odpowiednie położenie.

Klinkier lubi być w dobrych rękach. Jego kładzeniem powinni się więc zajmować fachowcy z odpowiednim doświadczeniem. Jeżeli zadbają o dobranie odpowiedniej zaprawy do klinkieru, a także wykonają murowanie przy odpowiedniej pogodzie i właściwie wykonają spoinowanie, możemy być pewni, że jesteśmy blisko sukcesu – wylicza Ekspert.

Na koniec układania cegły klinkierowej powinno się zaimpregnować spoinowania np. preparatem do impregnacji lub konserwacji płytek klinkierowych. Cały czas pamiętamy także o murze. Musi być on zaopatrzony w odpowiednie dylatacje (przełoży się to na jego wytrzymałość). Z kolei kotwy muszą być odpowiednio przytwierdzone. Nie może także zabraknąć szczelin wentylacyjnych, którymi wędrować będzie powietrze.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty