Poddasze użytkowe to przestrzeń, którą można zaaranżować na wiele różnych sposobów. Najważniejsze, by było to miejsce funkcjonalne. Jeśli przy okazji będzie modnie zaaranżowane, Twój dom zupełnie się odmieni.
Poddasze może być zaadaptowane do wielu różnych celów. Może stanowić samodzielne mieszkanie, a w domu jednorodzinnym najczęściej jest strefą prywatną przeznaczoną na sypialnię, pokój dziecięcy czy pokój gościnny. W wielu przypadkach poddasze jest jedynie strychem, gdzie przechowywane są np. ozdoby świąteczne, walizki czy inne rzadko używane przedmioty.
Stworzenie przestrzeni na poddaszu, która ma służyć modnym i funkcjonalnym przestrzeniom, zaczyna się od wykonania odpowiedniej konstrukcji dachowej. Wówczas od zewnątrz należy wykonać deskowanie i położyć dachówkę, blachodachówkę lub inny materiał na dach, a od wewnątrz ocieplenie, tynk i wykończenie. Do tego celu potrzebne będą między innymi:
To tylko kilka z podstawowych niezbędnych elementów. Informacje szczegółowe dotyczące materiałów uzyskasz u naszych pracowników w hurtowniach materiałów budowlanych Budinpol. Znajdziesz tam wszystko, co potrzebne do wykończenia poddasza.
Duże znaczenie na poddaszu ma odpowiednie jego naświetlenie. Dobór okien dachowych nie jest więc tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Przyjmuje się, że na poddaszu okna powierzchniowo powinny stanowić minimum 10% powierzchni podłogi. Można więc wybierać więcej mniejszych okien lub mniej, ale takich o większej powierzchni przeszklenia. Same wymiary warto dopasować do charakteru pomieszczeń, jakie chcemy tam zaaranżować. W łazience na poddaszu okienko może być niewielkie, ale już w np. w pokoju dziecięcym powinno być większe, by jak najskuteczniej doświetlić przestrzeń do zabawy i nauki. Najczęściej na poddaszu stosuje się okna obrotowe – otwierające się w połowie wysokości. Inną opcją są okna wyłazowe i świetlikowe. Duże znaczenie ma też współczynnik przenikania ciepła – to bardzo ważny parametr, który warto sprawdzić na etapie wybierania okien.
Jednym z podstawowych elementów poddasza jest tzw. ścianka kolankowa. To ścianka konstrukcyjna na wieńcu stropowym ostatniej kondygnacji. Ścianka kolankowa niesie ciężar konstrukcji więźby dachowej. O użyteczności poddasza decyduje więc nie tylko kąt nachylenia połaci dachu, ale także wysokość ścianki kolankowej. Optymalnie powinna mieć około 110 cm, ale najczęściej jest to jednak 80 cm.
Kiedy już mamy wstawione okna i położony tynk, przystępujemy do wykończenia wnętrz. Po pierwsze wybieramy kolor ścian, sufitów i podłóg. Ściany ze skosami można pomalować na klasyczną biel lub na dowolnie wybrany kolor. Ważne, by ściany były wykończone w jasnych kolorach, co dodatkowo rozświetli przestrzeń. Oczywiście można stosować ciemne kolory, jak czerń lub granat, ale trzeba to zrobić z rozwagą. Do tego drewniana podłoga w jasnym odcieniu i efekt gwarantowany. Modny efekt na pewno wnoszą odcienie szarości na ścianach, meblach lub dodatkach. Oprócz tego, zawsze w pomieszczeniach na poddaszu sprawdzają się odkryte belki stropowe – elementy konstrukcyjne dachu. To daje wrażenie przytulności.