Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Świetliki dachowe – naturalne światło w pomieszczeniach bez okien

Światło dzienne i świeże powietrze są niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Naturalne światło pobudza nas do działania, motywuje i wpływa na nasze samopoczucie. Świeże powietrze sprawia, że czujemy się szczęśliwsi, pomaga wzmacniać nasz układ odpornościowy, a nawet służy lepszemu trawieniu. Mniej zanieczyszczone środowisko sprzyja również poprawie ciśnienia krwi i tętna. Dodatkowy tlen dostarczany wraz ze świeżym powietrzem przekłada się na lepsze funkcjonowanie mózgu, lepszą koncentrację i daje dodatkową energię. Zobacz, jakie światło dzienne i świeże powietrze moga pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. 

Każde pomieszczenie zasługuje na dostęp do naturalnego światła!

W każdym domu są ciemne łazienki, korytarze lub garderoby bez okien. Robią bardzo ponure i nieprzyjazne wrażenie, bo brakuje w nich światła dziennego, które ożywiłoby przestrzeń. Jednak w Twoim nowym domu może być zupełnie inaczej. Jeśli jesteś na etapie budowy lub remontu, zdradzimy Ci mały sekret: wnętrza bez okien też mogą być jasne, a rachunki za prąd niższe! Brzmi nieprawdopodobnie? Takie korzyści zapewniają świetliki tunelowe, które w ciągu dnia mogą doprowadzić do pomieszczenia tyle światła, co żarówka o mocy 60W. Po zmroku, wyposażone w zestaw oświetleniowy LED służą jako energooszczędny plafon. Można je zmontować na każdym etapie projektowania budynku, w dachach płaskich lub skośnych.

Wnętrza bez okien w zupełnie nowym świetle

Korytarze, łazienki lub garderoby są zawsze ciemne, ponieważ najczęściej zlokalizowane są w centralnej części domu, w której nie można zamontować okien. Oznacza to, że niemal zawsze trzeba je doświetlać sztucznym światłem. Wszyscy dobrze znamy poranne przepychanki do łazienki, bieganinę po korytarzu, wielokrotne zapalanie światła i gaszenie go, gdy któryś z domowników kolejny raz o tym zapomni. To uciążliwe, szczególnie o poranku. Wygodniej byłoby, gdybyś nie musiał w drodze do pracy zastanawiać się, czy na pewno wyłączyłeś światło w korytarzu i łazience. Możesz to zmienić dzięki zastosowaniu świetlików tunelowych. Jak to wygląda w praktyce?

Mały świetlik, wielki efekt!

Zasada działania świetlika jest bardzo prosta, a efekty wręcz zaskakujące. Promienie słońca dostają się do domu przez część dachową, montowaną w spadzistym lub płaskim dachu. Następnie wpadają do światłonośnego tunelu, który może mieć postać rozciągliwej harmonijki lub sztywnych elementów. Ten drugi posiada wewnątrz wysokorefleksyjną, lustrzaną powłokę, która odbija nawet 98% promieni słonecznych. Maksymalna długość tunelu to nawet sześć metrów. Gdy światło dotrze do wnętrza jest efektywnie rozpraszane przez część sufitową, która do złudzenia przypomina klasyczny plafon.

Świetlik będzie idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń, które w ciągu dnia odwiedzamy często, ale na krótko. Jeśli dzieci chcą tylko umyć ręce, nie muszą już włączać światła w łazience, a Ty nie musisz im kolejny raz przypominać, by je wyłączyły. Wygoda, oszczędność energii i niższe rachunki za prąd w jednym.

Koniec z erą ciemnych i ponurych pomieszczeń!

W korytarzu naturalne światło zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo domowników. Wszyscy wiemy, że dzieci uwielbiają biegać nie zwracając przy tym uwagi na otoczenie. Świetliki nie tylko skutecznie rozświetlą tę przestrzeń, ale także umożliwią delikatnie przenikanie światła do sąsiednich pomieszczeń.

W pomieszczeniach, w których zamontowane są świetliki możesz cieszyć się naturalnym światłem, zmieniającym się w zależności od pory dnia i roku. To, ile promieni słońca wpadnie przez nie do wnętrza zależy od długości i rodzaju tunelu światłonośnego oraz usytuowania elementu dachowego względem strony świata. Najlepiej jeśli element dachowy zostanie skierowany na południe – wtedy wychwyci najwięcej promieni słońca.

Wygoda i oszczędność energii

Czasami w większym pomieszczeniu nie wystarczy jeden, ale konieczne będą dwa lub trzy świetliki. Zanim podejmiesz decyzję, ile świetlików zamontować, weź pod uwagę funkcję wnętrza w którym będą zamontowane. Mniej światła będziesz potrzebować w korytarzu, a więcej w łazience.

Świetliki to nie tylko wygodne, ale także bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki nim, w ciągu dnia możesz korzystać z naturalnego światła i w ten sposób wpływać na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Efekt zastosowania świetlika będzie najbardziej widoczny w bezchmurny poranek i w środku dnia, a mniej o zmroku. Jeśli jednak wyposażysz go w zestaw oświetleniowy, nocą będzie również służył jako energooszczędny plafon. Zestaw można zamontować na każdym etapie użytkowania świetlika. Dzięki energooszczędnej technologii LED zapewnia niezawodne działanie przez długi czas.

Zapoznaj się z ofertą świetlików dachowych VELUX, które znajdziesz w naszej hurtowni budowlanej.

Zobacz także

Budinpol

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty