Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Elewacja domu – postaw na sprawdzone rozwiązania

Ściany zewnętrzne domu, warstwa termoizolacyjna i tynk zewnętrzny stanowią warstwę elewacyjną domu, która najbardziej narażona jest na działania czynników atmosferycznych. Jednocześnie jej wygląd wpływa na odbiór estetyczny naszego domu. Warto więc zadbać, aby materiały użyte do jej wykonania pochodziły od sprawdzonych producentów.

Tynki od wielu lat stanowią najczęściej używany produkt do prac wykończeniowych na elewacjach. Stosowane współcześnie tynki elewacyjne przeszły na przestrzeni dekad prawdziwą rewolucję w zakresie technologii. Obecnie klienci mogą swobodnie wybierać spośród nieprzebranej listy produktów, zapewniających zróżnicowane efekty na wszystkich najpopularniejszych typach systemów ociepleń.

elewacje baumit

Dlaczego warto postawić na systemy ociepleń wyposażone w nowoczesne tynki elewacyjne?

Rosnące ceny energii grzewczej oraz regulacje unijne dotyczące emisji gazów cieplarnianych sprawiły, że podniesienie efektywności energetycznej budynków stało się koniecznością. Najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym jest obecnie styropian lub wełna mineralna. Jako warstwę wierzchnią systemów dociepleń stosuje się cienkowarstwowe tynki strukturalne. Na rynku znajduje się wiele produktów o zróżnicowanym składzie i parametrach technicznych – w zależności od planowanej koncepcji, możemy postawić na produkty gotowe do użycia, oferowane w kubłach: silikonowe, silikatowe, akrylowe oraz silikatowo-silikonowe lub występujące w workach jako sucha mieszanka do zmieszania z wodą – tynki mineralne. Ciekawą formę mogą zapewnić elewacji tynki mozaikowe, na bazie drobnych kamyczków zatopionych w masie żywicznej.

Tynki elewacyjne pomagają stworzyć niemal dowolną strukturę

Warto podkreślić również, że tynk elewacyjny pozwala uzyskać wiele zróżnicowanych faktur. Wśród najczęściej stosowanych efektów warto wymienić m.in. baranka i kornika. Pierwszy z nich pozwala uzyskać widoczne, równomiernie rozłożone na elewacji uziarnienie. Drugi stosuje się, aby uzyskać rezultat żłobień. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na wybór tynku dekoracyjnego, jest wizualny rezultat, jaki zamierzamy osiągnąć.

Struktura baranka i kornika to dwie najpopularniejsze warianty, w których mogą zostać wykonane cienkowarstwowe tynki elewacyjne. Nie są to jednak jedyne z dostępnych opcji. Wśród obecnych na rynku możliwości warto rozważyć m.in. tynk modelowany Baumit CreativTop, który w zależności od wariantu uziarnienia i techniki nakładania, pozwala wykreować wiele zróżnicowanych struktur na elewacji. To tynk elewacyjny, który umożliwia stworzenie efektu wałkowania, szpachlowania, zacierania, szlamowania, gładzi czy grubego ziarna. Tynk modelowany z powodzeniem sprawdza się również do stworzenia efektu kamienia, drewnianej deski, betonu architektonicznego, cegły klinkierowej i metalu.

elewacje baumit

W ostatnim czasie na popularności zyskuje także tynk mozaikowy, określany również jako kamyczkowy. Cechuje się on wysoką odpornością na szkodliwy wpływ pogody i ewentualne uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu doskonale sprawdza się przy budowie ogrodzeń, cokołów, filarów, podmurówek czy gzymsów. Nie brakuje jednak projektów, w których tynk mozaikowy wykorzystywany jest na większych powierzchniach jako dekoracyjny tynk elewacyjny.

Na tę tendencję wpływ ma nieustanna rozbudowa dostępnego wzornictwa, która przekłada się na nowe, interesujące efekty wizualne. Powszechnie znane, klasyczne wzory zostały uzupełnione o nowoczesne warianty, które mogą zastępować kamień dekoracyjny.

Tynk mozaikowy Baumit MosaikSuperfine oparty o drobne piaski kwarcowe doskonale sprawdza się przy tworzeniu imitacji struktury i barwy piaskowca, granitu, bazaltu bądź trawertynu. Drugi produkt, Baumit MosaikTop, umożliwia odwzorowanie struktury skalnych bloków pochodzących z całego świata.

Czy tynki elewacyjne Baumit można stosować na elewacji w ciemnych odcieniach?

Tynki elewacyjne Baumit to produkty wysokiej jakości, które z powodzeniem sprawdzą się przy nawet najbardziej ambitnych planach dekoracyjnych. Tynk elewacyjny występuje w wielu zróżnicowanych wariantach dopasowanych do najmodniejszych koncepcji aranżacyjnych – osiągnięty efekt zależy wyłącznie od naszej pomysłowości i przyjętej koncepcji.

 

Zobacz także

Budinpol

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty