Obecnie wiele osób decyduje się na wymianę starych pieców węglowych w ramach termomodernizacji. Wśród wybieranych źródeł ciepła są pompy ciepła i kotły gazowe. Trzeba jednak pamiętać, że nie gwarantują one 100% bezpieczeństwa energetycznego budynku. W końcu zdarzają się awarie, a wtedy przydaje się alternatywne źródło ogrzewania. Warto dowiedzieć się więcej na temat komina bezpieczeństwa oferowanego przez Schiedel, który może być dobrym uzupełnieniem danego systemu ogrzewania.
W wielu krajach w przepisach budowlanych istnieje wymóg stosowania instalacji dla alternatywnego źródła ogrzewania. Komin bezpieczeństwa jest alternatywnym sposobem na uzyskanie ciepła w domu, gdyż umożliwia podłączenie urządzenia grzewczego w przypadku braku możliwości innego ogrzewania. Umożliwia podłączenie paleniska na paliwo stałe, np. kominka w sytuacjach trudnych i krytycznych. Jest wymagany w takich krajach jak Norwegia, Turcja, Słowienia, Chorwacja, a także częściowo we Francji i Austrii.
W sytuacji awarii i braku dostępu do prądu czy gazu gospodarstwo domowe może pozostać bez ogrzewania. W przypadku wybudowania komina bezpieczeństwa właściciel nieruchomości ma alternatywę i możliwość podłączenia kominka na drewno i dogrzania wnętrza, podczas gdy awaria jest naprawiana. Warto wiedzieć, że w przypadku pompy ciepła i braku dostępu prądu, po jego przywróceniu urządzenie potrzebuje aż 6 godzin do uzyskania optymalnej temperatury w domu. Z kolei kocioł gazowy może także potrzebować od kilkudziesięciu minut do kilku godzin aż temperatura wzrośnie w przypadku awarii gazociągu. Również osoby posiadające instalacje LPG obok budynku narażone są na braki dostaw gazu, choćby ze względu na sytuację polityczną. Przeciążenie sieci energetycznej się zdarza, podobnie jak brak dostaw prądu na skutek silnych, huraganowych wiatrów i przerwania trakcji. Posiadanie komina bezpieczeństwa i podłączonego do niego kominka może pozwolić przetrwać trudny okres. Jednocześnie, gdy już dostawy energii zostaną przywrócone urządzenia grzewcze nie będą potrzebować tak dużej ilości energii do uzyskania optymalnej temperatury właśnie dzięki obecności kominka.
Komin Schiedel DUAL
Ceny prądu i gazu ciągle wzrastają. Kryzys energetyczny już jest widoczny, a nie jest powiedziane, że nie jest to dopiero początek problemów. Dlatego warto zdecydować się na komin bezpieczeństwa, który jest swoistym buforem bezpieczeństwa i pozwala obniżyć koszty ogrzewania albo poradzić sobie w przypadku braku dostaw energii. Można zdecydować się na komin Schiedel Dual, który posiada dwa wkłady – izolowany, wykonany z ceramiki plastycznej obudowywany pustakami, a także z ceramiki izostatycznej. W przypadku tego pierwszego można bezpiecznie odprowadzać spaliny z kotłów na paliwa stałe takie jak pellet, ekogroszek czy drewno. To właśnie układ, do którego można podpiąć kominek. Do drugiego trzonu można podłączyć kotły kondensacyjne na gaz lub olej. Komin bezpieczeństwa z ceramiki plastycznej jest łatwy w montażu i zajmuje małą powierzchnię. Jest dobrze izolowany i wyposażony w ceramiczne rury wewnętrzne odporne na korozję.
Warto zainwestować w komin bezpieczeństwa na etapie budowy domu. Można też pozostawić zamurowany kanał, z którego w razie potrzeby można wykonać kominek poprzez wstawienie wkładu z blachy kwasoodpornej. To doskonałe rozwiązanie dla najbardziej wymagających. Można też wybudować nowy, alternatywny komin w istniejącym budynku w ramach planowanego remontu z termomodernizacją. Należy jednak pamiętać, że takie działanie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas