Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Grunty, impregnaty i preparaty do konserwacji a ich paroprzepuszczalność

Stosowanie różnego rodzaju impregnatów takich jak grunty, farby czy preparaty do czyszczenia i konserwacji jest konieczne, aby dana powierzchnia była chroniona przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, mogącymi ją uszkodzić lub zabrudzić.

preparaty do impregnacji

Podczas gruntowania i impregnacji należy jednak pamiętać o parametrze jakim jest paroprzepuszczalność danego gruntu lub impregnatu.

Impregnacja mineralnych materiałów takich jak beton, kamień naturalny czy klinkier nie powinna zamykać ich naturalnych właściwości do dyfuzji pary wodnej. W zależności od temperatury i wilgotności powietrza, po obu stronach przegrody budowlanej panują z reguły różne ciśnienia pary wodnej.

Na skutek różnicy ciśnień para wodna zmuszona jest do „przemieszczania się” przez przegrodę – od strony wyższego ciśnienia (strona ciepła) ku niższemu ciśnieniu (strona zimna).

Sprawdź, jak impregnować klinkier impregnatem Dynasil

W przypadku zastosowania gruntów i impregnatów zamykających pory, przemieszczająca się w porach materiału para wodna po napotkaniu na barierę wytworzoną przez grunt lub impregnat, wywiera na nią nacisk próbując wydostać się na zewnątrz.

Takie oddziaływanie może powodować osłabienie materiału, a w konsekwencji jego zniszczenie. W praktyce może doprowadzić to do odspajania się całych warstw materiału spenetrowanych przez impregnat blokujący jego paroprzepuszczalność.

Dlatego też przed zakupem gruntu, impregnatu lub innych preparatów do konserwacji, warto upewnić się, że nie będzie on miał wpływu na „właściwości oddechowe” materiału. Takie cechy posiadają impregnaty na bazie związków krzemoorganicznych np. silanów czy siloksanów.

Impregnacja gazobetonu preparatami Dynasil

Impregnacja piaskowca i betonu preparatami Dynasil

 

 

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty