Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas montażu rynien?

Montaż rynien nie jest czynnością trudną, lecz każdorazowo należy powierzyć ją sprawdzonej ekipie wykonawczej, która sprawnie dokona montażu rynien podczas układania pokrycia dachowego. Na rynku istnieje wielu producentów rynien, którzy oferują różne rozwiązania, dlatego zawsze należy zapoznać się z instrukcją montażu rynien, a także przestrzegać kilku bardzo ważnych i kluczowych zasad.

montaż rynien

Najważniejsze zasady podczas montażu rynien:

  • odpowiednia wysokość montażu rynien, tak aby woda wpadała do rynny, a jednocześnie, aby rynny nie były oparciem dla zalegającego śniegu;
  • stosowanie spadku na rynnie, tak aby woda nie stała w rynnach, lecz spływała do wylotów;
  • stosowanie odpowiedniego rozstawu haków oraz dodatkowych haków wspomagających po obu stronach łączników, łuków oraz przy zaślepkach;
  • wykonywanie punktów stałych przy długich instalacjach,
  • odpowiednie łączenie rynien ze złączkami
  • wciśnięcie rynny na odpowiednią odległość, tak aby wypustki złączek wskoczyły w otwory w rynnach,
  • niestosowanie wylotów jako elementów łączących poszczególne odcinki rynien,
  • nieużywanie do łączenia elementów rynien klejów ani silikonów; nie ma również potrzeby łączenia nitami,
  • odpowiednie łączenie rur spustowych, zwłaszcza przy wysokich kilkupiętrowych budynkach – należy wówczas pamiętać o pozostawieniu około 1 cm „luzu” w złączce na ruchy materiału w czasie zmian temperatury.

Najważniejsze etapy podczas montażu rynien

Przed rozpoczęciem prac montażowych systemu rynnowego należy ustalić miejsca, w których rozmieszczone zostaną piony spustowe. Stanowią one niezwykle istotny element każdego orynnowania, a ich zadaniem jest odprowadzenie wody z rynien do rur spustowych. Rozstawienie rur spustowych wynika w głównej mierze z kształtu dachu i kąta jego nachylenia.

Montaż haków

Rozstawienie haków należy zaplanować tak, aby pion spustowy znajdował się między nimi. Haki mocujemy po obu stronach wylotu, w odległości ok. 15 cm od elementu. Pomiędzy hakami rozciągamy sznurki, które pomogą wyznaczyć linie dla prawidłowego montażu pozostałych haków. Rekomendowany rozstaw między nimi wynosi maksymalnie 60 cm. Bardzo ważne jest, by haki montować ze spadkiem w kierunku odpływu, dzięki temu zamontowane rynny będą sprawnie odprowadzać wodę opadową.

Montaż rynien

Montaż rynien rozpoczynamy od wyznaczenia miejsca ich styku. Złączki wchodzące w skład systemu orynnowania muszą znaleźć się między hakami, najlepiej w odległości ok. 15 cm od nich. Kolejną czynnością jest umieszczenie rynny w hakach. Należy wpinać ją zaczynając od miejsca najbardziej oddalonego od odpływu. Następne części łączymy ze sobą za pomocą złączki. Rynny łączymy ze sobą aż do miejsca, w którym zaplanowano wylot.

Po osadzeniu wszystkich rynien w hakach kolejną czynnością jest wycięcie w dnie rynny otworu, który będzie pełnił rolę odpływu. Wylot powinien mieć średnicę równą średnicy rury spustowej. Do stworzenia wlewu najlepiej użyć piły do metalu. Ostatnią czynnością tego etapu pracy jest założenie odpływu i montaż zaślepek na końcu rynien.

Montaż łuków

Jeżeli dach jest wielospadowy wymagany jest montaż łuków, które połączą ze sobą ciągi rynnowe. Należy pamiętać, że łuki również powinny być podparte hakami po obu stronach, które powinny być zamontowane ok. 15 cm od elementu.

Montaż rur spustowych

Montaż rur spustowych to jeden z ostatnich etapów, który należy rozpocząć od zamocowania kołków mocujących do elewacji, które posłużą do przytwierdzenia obejm, w których później umieszczone zostaną rury spustowe. Ważnym aspektem tych prac jest zachowanie odpowiedniego odstępu między elementami przytrzymującymi rury na swoim miejscu. Odległość dzieląca obejmy powinna wynosić maksymalnie 180 cm. Podczas montażu rur spustowych konieczne jest zastosowanie tzw. kolanek. Pierwsze z nich zakładane jest na wylot, drugie kolano, znajdujące się przy ścianie budynku, należy podeprzeć za pomocą obejmy. Dalsze kroki montażu systemu rynnowego polegają na umieszczeniu rur spustowych w obejmach i połączeniu ich w miejscach styku za pomocą specjalnych muf.

Tak zamontowany system rynnowy można połączyć z instalacją do odprowadzania wody burzowej.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty