Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Montaż płyt g-k w pomieszczeniach wilgotnych

O czym trzeba pamiętać przy montażu płyt gipsowo-kartonowych w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych? Czy montaż różni się od tego, który wykonywany jest w pomieszczeniach suchych, np. w salonie?

płyty g-k

W przypadku montażu płyt gipsowo-kartonowych (płyt g-k) przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w wilgotnych pomieszczeniach należy bezwzględnie stosować płyty impregnowane o zmniejszonej nasiąkliwości, czyli kolokwialnie mówić „płyty zielone”, a fachowo o oznaczeniu H2.

Należy pamiętać również o tym, że płyty g-k impregnowane są odporne na wilgoć tylko w ograniczonym zakresie. W żadnym wypadku nie mogą podlegać działaniu wody. W takich miejscach jak kabiny prysznicowe czy ściany nad wannami, a nawet ściany za umywalką należy całkowicie odizolować od mogącej się pojawić na ich powierzchni wody. W takich miejscach jako zabezpieczenie stosuje się, tzw. folię w płynie. Na wyschniętą i utwardzoną warstwę przeciwwodną nakleja się glazurę. Sama glazura, klej, a szczególnie fugi nie stanowią dostatecznej bariery dla wody.

Podsumowując: płyty g-k impregnowane H2 można stosować w pomieszczeniach wilgotnych okresowo, przy sprawnie działającej wentylacji. Doskonale więc będą się sprawdzały w kuchniach czy łazienkach w naszych mieszkaniach. Dodatkowego zabezpieczenia wymagać będą jedynie w miejscach kontaktu z wodą w postaci płynnej. Jeżeli ścianka działowa rozdziela pomieszczenie wilgotne i suche płyty g-k impregnowane stosujemy od strony wilgotnej.

Następną sprawą, o której należy pamiętać przy montażu płyt g-k w łazienkach, a więc tam, gdzie płyta będzie pokryta glazurą, jest podwójne płytowanie. Płyty wykazują sporą elastyczność, co jest ich zaletą, bo dzięki temu mniej pękają na połączeniach, jednak w miejscach, gdzie na ich powierzchnię naklejamy okładziny twarde i łamliwe, jak glazura, muszą mieć odpowiednią nośność. Zapewnić ją mogą dwie warstwy płyt g-kprzykręcone jedna na drugą.

Trzecią sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest szpachlowanie połączeń płyt g-k. Jeżeli na powierzchnię płyt gipsowo-kartonowych będą naklejane płytki, nakładana folia w płynie lub inne wykończenie grubowarstwowe, szpachlowanie połączeń płyt kończy się na etapie szpachlowania konstrukcyjnego. Daje ono spoinie pełną wytrzymałość mechaniczną, nie daje jednak gładkości powierzchni. I wcale nie musi, gdyż odpowiednią jakość powierzchni zapewni końcowa okładzina (glazura, tynk dekoracyjny). Do szpachlowania końcowego – finiszowego – stosuje się produkty, które dają się łatwo szlifować. Są one stosunkowo miękkie i nie mają dużej wytrzymałości. Jeżeli płytki przykleimy bezpośrednio na tak wykończoną powierzchnię, glazura nie będzie się dostatecznie mocno trzymała podłoża.

Ostatnią ważną sprawą jest kwestia gruntowania płyt g-k w pomieszczeniach wilgotnych. Ogólnie wiadomo, że gruntuje się podłoże, aby zmniejszyć jego zdolność do wchłaniania wody. Jednak środek gruntujący pozostaje w warstwie powierzchniowej, co utrudnia wnikanie wody do wnętrza płyty g-k. Jeżeli oddziaływanie wilgoci będzie długotrwałe, wilgoć i tak zdoła przeniknąć do rdzenia płyty. Rdzeń płyty jest impregnowany w procesie produkcji i dodatkowa impregnacja jest potrzebna jedynie w przypadku, gdy wymaga tego wykończenie, a więc farba, klej do glazury itp.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty