Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Montaż okien dachowych – na co zwrócić szczególną uwagę?

Połączenia okna dachowego z połacią dachową to jedno z newralgicznych miejsc, na które trzeba szczególnie zwrócić uwagę podczas montażu. Nieprawidłowo zamontowane okna dachowe mogą skutkować nieszczelnościami, a także utratą właściwości termoizolacyjnych. Montaż okien dachowych odbywa się podczas układania pokrycia dachowego i każdorazowo należy tę czynność powierzyć sprawdzonej ekipie wykonawczej.

okna dachowe

Podczas montażu okna dachowego należy zadbać o dobór odpowiedniego kołnierza, a także o odpowiednią termoizolację. Wpływ na izolację cieplną okna dachowego ma m. in.  zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej oraz przeciwwilgociowej. W sprzedaży dostępne są gotowe rozwiązania oferowane przez producentów okien dachowych, które warto wykorzystać, gdyż są one dobrane odpowiednio do danego typu okna oraz jego parametrów technicznych.

Od wewnętrznej strony należy zadbać o wykończenie wnęki okiennej, którą można zabudować za pomocą płyt gipsowo-kartonowych (płyt g-k).

Montaż okien dachowych – etapy

Montaż okien dachowych powinien odbywać się w kilku następujących po sobie etapach. Pierwszym z nich jest odpowiednie przygotowanie otworu okiennego. Następnie, mając na uwadze, że oznaczenie głębokości okna powinno być na równi z górną powierzchnią łaty montażowej, można przejść do wstępnej instalacji, która polega na przytwierdzeniu do ościeżnicy kątowników montażowych.

Po montażu kątowników poziomuje się łaty montażowe, a następnie przytwierdza się je do konstrukcji dachu. Materiałem izolacyjnym w dolnej i górnej części powinna być wełna mineralna. Tak uszczelnioną ościeżnicę montuje się w otworze okiennym. Kolejnym etapem jest przytwierdzenie dolnych kątowników oraz wstawienie skrzydła, dzięki czemu można sprawdzić i prawidłowo wyprofilować otwór okienny.

Po dokładnym sprawdzeniu poziomu i pionu trzeba wyjąć skrzydło i przytwierdzić dobrze górne kątowniki. Wokół ościeżnicy należy nałożyć termoizolację. Następnie montuje się kołnierz, zaczynając najpierw od elementów dolnych, przechodząc następnie do bocznych. Na samym końcu montuje się kaptur i górną część kołnierza. W tym etapie trzeba pamiętać także, aby zastosować kliny uszczelniające, które dobrze zabezpieczą wnętrze przed drobnymi zabrudzeniami i wilgocią.

Ostatni etap to montaż pokrycia dachowego, które znajduje się wokół okna oraz przytwierdzenie skrzydła okiennego do ościeżnicy. Działania te pozwolą stwierdzić, czy wszystkie elementy działają prawidłowo.

Pomimo, że montaż okna dachowego wydaje się być stosunkowo prosty, inwestorzy często zadają inne, szczegółowe pytania, które dotyczą montażu okien dachowych. Niektóre z nich przedstawiamy poniżej.

Czy można zamontować dwa okna dachowe obok siebie?

Tak, istnieje możliwość montażu dwóch okien dachowych obok siebie i zespolenia ich w jedną bryłę w dachu. Należy pamiętać, aby przy zamówieniu okna dachowego podać sposób rozmieszczenia okien, rozstaw krokwi oraz ich grubość. Na tej podstawie sprzedawca czy dekarz powinien dobrać optymalne komplet kołnierzy do zespolenia.

Jak dobrać kołnierze do okien dachowych?

Kołnierze do okien dachowych dobiera się w zależności od rodzaju pokrycia dachowego. Nieprawidłowy dobór kołnierzy może skutkować nieszczelnością okna dachowego. Doborem kołnierza do rodzaju pokrycia dachowego powinien zająć się dekarz lub sprzedawca w hurtowni budowlanej. Należy pamiętać, że reklamacje przy nieodpowiednim doborze kołnierza nie są rozpatrywane na korzyść kupującego.

Na jakiej wysokości od posadzki montować okno dachowe?

Wysokość na jakiej znajduje się dolna krawędź okna dachowego w większości wypadków jest wysokością ścianki kolankowej. W przypadku, gdy dach dochodzi do murłaty, nie zaleca się montażu okna dachowego niżej niż 80 cm od posadzki, gdyż bardzo często mogą wystąpić problemy, nie tylko ze swobodnym dostępem do klamki okna, ale również z przebywaniem pod oknem.

Jak obrobić okno dachowe płytą gipsowo-kartonową?

Producenci okien dachowych w informatorach i instrukcjach montażu bardzo szczegółowo opisują ten punkt montażu i warto z tego skorzystać. Generalna zasada mówi, że w obróbka górnej szpalety powinna zostać wykonana równolegle do posadzki, a dolna szpaleta powinna zostać zabudowana prostopadle do posadzki, czyli szpaleta musi być maksymalnie rozwarta (otwarta). Taka zabudowa daje największą możliwość swobodnej wymiany powietrza wokół okna. Należy unikać montażu parapetów pod oknami dachowymi, ponieważ zaburzają one cyrkulację powietrza i utrudniają osuszanie pakietów szybowych.

Czy pod oknem dachowym wymagany jest montaż grzejnika?

Niektórzy producenci uzależniają zasady reklamacji od zastosowania grzejnika pod oknem dachowym. Natomiast najbardziej istotna jest właściwa obróbka szpalety okiennej przez maksymalne otwarcie szpalety zachowując optymalne warunki wentylacji okna dachowego.

Czy można dobrać kolor okna dachowego do koloru pokrycia dachowego?

W większości firm, które produkują okna dachowe można zamówić oblachowanie okna dachowego w odpowiednim kolorze, ale należy liczyć się z wyższym kosztem oraz odpowiednio wydłużonym czasem realizacji zamówienia. Oprócz oblachowania okna należy pamiętać o zamówieniu kołnierza dachowego w tym samym kolorze jak obróbka blacharska.

Czy w istniejącym oknie dachowym można zamontować zamek lub klamkę z blokadą?

Tak, wystarczy odrobina sprawności manualnej, a samemu można wymienić klamkę lub zamek na odpowiednie z blokadą.

Czy w sprzedaży dostępne są specjalne okna dachowe przeznaczone do kuchni i łazienki?

Wszyscy liczący się producenci okien dachowych mają w swojej ofercie okna dachowe dedykowane do tzw. specjalnych zastosowań, m.in. są to okna do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności np. kuchni, łazienek czy pralni. Okna te wykonane są z PVC lub drewna malowanego lakierami poliuretanowymi, bądź też pokrywane innymi specjalnymi powłokami

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty