Hurtownie materiałów budowlanych BUDINPOL

Okna dachowe a izolacyjność cieplna

Okna dachowe, zwane również oknami połaciowymi, zdecydowanie poprawiają komfort życia, gdyż dostarczają więcej światła dziennego do pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu, a także wspomagają prawidłową wentylację tych pomieszczeń. Aby okna dachowe spełniały swoją funkcję, muszą być prawidłowo dobrane, zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta, a także muszą spełniać określone warunki dotyczące przenikalności cieplnej, czyli współczynnika przenikania ciepła.

okna dachowe

Przez okna dachowe może uciekać nawet 25% ciepła, dlatego współczynnik przenikania ciepła okien dachowych jest bardzo istotny i regulowany jest przez przepisy budowlane.

Współczynnik przenikania ciepła określa ilość powietrza przepływającego przez metr kwadratowy powierzchni okna, biorąc pod uwagę, że temperatura wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia wynosi 1K. Parametr ten określany jest jednostką W/ m2K, a oznacza się go symbolem Uw. Im niższy jest ten parametr, tym lepszą izolację cieplną posiada dane okno dachowe. Warto pamiętać, aby przy wyborze okna dachowego kierować się właśnie oznaczeniem Uw. Producenci okien dachowych często podają również oznaczenia Ug, które dotyczy tylko samych szyb lub Uf dotyczące tylko ramy okna dachowego. Niestety te parametry nie są tożsame i mogą wprowadzać inwestorów w błąd.

Aktualne przepisy prawa budowlanego z 2021 roku określają nowe zasady i warunki dotyczące emisyjności i termoizolacji budynków, w których możemy znaleźć również współczynnik przenikania ciepła dla okien dachowych, który obecnie może wynosić maksymalnie 1,1 W/ mk2.

Oznacza to, że okna dachowe z niższym współczynnikiem Uw nie mogą być zamontowane. Na szczęście wielu producentów okien dachowychprześciguje się w rozwiązaniach i produkuje okna dachowe ze znacznie lepszymi parametrami, dlatego z zakupem odpowiedniego okna nie powinno być problemu.

Warto pamiętać, aby przy wyborze okna dachowego oprócz wspomnianych współczynników, kierować się jakością, renomą producenta, gdyż izolacyjność cieplna okna dachowego zależy również od parametrów ramy okiennej, profili okna, ilości szyb oraz rodzaju gazu, który wypełnia przestrzenie między szybami.

Mimo szerokiej oferty okien dachowych i dostępnej wiedzy na temat ich wyboru i montażu, zdarza się, że inwestor boryka się z różnymi pytaniami i problemami, które dotyczą izolacyjności cieplnej, wyboru szyb, już zamontowanych okien dachowych. Kilka z nich przedstawiamy poniżej. 

Co to znaczy, że pakiet szklany okien dachowych wykonany jest ze szkła niskoemisyjnego?

Szyby w oknach dachowych w pakiecie szklanym są napylone metalami szlachetnymi, które powodują zmniejszenie przenikania promieni słonecznych przez przegrodę. Przy dwóch szybach zwykle osiąga się parametr przenikalności 1.0. Jeszcze lepsze parametry współczynnika przenikania ciepła okien dachowych można uzyskać stosując większą liczbę szyb i odpowiednią liczbę komór pomiędzy nimi. W przypadku starych modeli okien dachowych, niestety nie zawsze jest to możliwe, ponieważ nie pozwala na to wymiar ramiaka w oknie dachowym. W przypadku wymiany pakietu szybowego na cieplejszy warto skontaktować się z producentem danego okna.

Czy jest sens w docieplaniu okna dachowego i jak to robić?

Na rynku istnieją gotowe rozwiązania producentów okien dachowych, które polepszają parametry okna fabrycznie. Decyzja o zastosowaniu okna dachowego wraz z polepszonymi parametrami powinna zostać podjęta przy zakupie towaru, ponieważ później samodzielna poprawa parametrów okna dachowego jest bardzo trudna lub nie jest możliwa. Rozwiązaniem może być uzupełnienie od środka ramy okna wełną twardszą lub wełną o większej gęstości w odpowiednich płaszczyznach w przestrzeni pomiędzy krokwią ramą okna jeszcze przed obróbką gipsowo-kartonową.

Czy do wybranego okna dachowego można zastosować szybę o lepszym współczynniku przenikalności cieplnej?

Pakiet 2-komorowy lub inaczej 3-szybowy w oknach dachowych można zastosować tylko wtedy, jeżeli producent w danym modelu przewiduje taką możliwość. W tym przypadku należy zapoznać się z katalogiem odpowiedniego producenta okien dachowych lub zasięgnąć informacji w miejscu sprzedaży np. hurtowni budowlanej.

Czy w sprzedaży dostępne są energooszczędne okna dachowe?

Podobnie jak w oknach fasadowych wiodący producenci okien dachowych mają w swojej ofercie okna energooszczędne. W skład energooszczędnego okna dachowego wchodzi nie tylko ramiak, pakiet szklany, ale również fabryczna dodatkowa izolacja ramiaka okiennego.

Co zrobić, aby z okien dachowych „nie wiało”?

Zjawisko „wiania” z okna dachowego to zazwyczaj efekt nieprawidłowego montażu. Można to szybko zweryfikować poprzez sprawdzenie równoległości skrzydła względem ramy okiennej przy lekkim rozszczelnieniu okna oraz sprawdzenia szerokości szczeliny. Jeżeli szczeliny są równoległe, oznacza to, że okno dachowe poprawnie zamontowane. Jeżeli natomiast szczeliny nie są równoległe lub też są różnej szerokości, może to świadczyć o „zwichrowaniu” skrzydła względem ramy. Wówczas regulacją okna powinien zająć się wykwalifikowany dekarz lub serwis.

Inną przyczyną „wiania” może być zużycie się uszczelki, a radą na to może być wymiana uszczelek na nowe.

Odczucie „wiania” może być też subiektywne i występować przy szczelnym oknie dachowym. W praktyce okno dachowe ma współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 1,1, podczas gdy dla ścian osiągalny jest współczynnik na poziomie 0,3. Dlatego krążące w pomieszczeniu powietrze schładza się pod oknem dachowym i opada na dół, co daje odczucie „wiania”.

Przyczyną szronienia jest różnica temperatur po stronach przegrody jaką jest szyba. Ciepłe powietrze przy zetknięciu się z zimną powierzchnią szyby osiada na niej i ulega skropleniu, a pod wpływem własnego ciężaru spływa po szybie. Najczęstszą przyczyną takiego stanu w okresie zimowym jest nieprawidłowa obróbka okna dachowego po stronie ciepłej za pomocą wełny i płyt gipsowo-kartonowych, co powoduje zakłócenie cyrkulacji powietrza po szybie okiennej. Niektórzy producenci zalecają umieszczenie grzejnika pod oknem dachowym w celu dostarczenia odpowiedniej ilości ciepła do osuszenia i nagrzania szyby, aby wykraplanie wyeliminować.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas

Budinpol

    Zobacz także

    Budinpol

    Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty